Dünya İnsani Zirvesi

18/03/2016 Paylaş:   

Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırılan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilecek. Dünya İnsani Zirvesi programı boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyecek olan Türk Kızılayı ise, katılımcılara insani yardım alanındaki tecrübelerini aktaracak.
 
Dünyada ilk defa düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi (DİZ), Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un girişimiyle ve UNOCHA’nın organizatörlüğünde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Ev sahibi ülke olarak Dünya İnsani Zirvesi organizatörlüğünü yürütecek olan Dışişleri Bakanlığı’na, Türk Kızılayı’nın yanı sıra Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı da (TİKA) destek verecek.
 
İnsani Acıyı Dindirme Yolları Aranacak
 
Dünya İnsani Zirvesi, insanî alanda yaşanılan sorunları ele alıp insanî acıyı dindirme yolları bulma amacını taşıyor. Bu kapsamda zirve boyunca, İnsanî Alanda Etkinlik, Savunmasızlığı Azaltma ve Risk Yönetimi, İnovasyon Aracılığıyla Dönüşüm, Çatışma Durumundaki İnsanların İhtiyaçlarını Karşılama olmak üzere 4 tema ele alınacak. Çeşitli ülkelerden 5000 kişinin katılmasının beklendiği Dünya İnsani Zirvesi, birçok devlet temsilcisinin yanı sıra, uluslararası kuruluşlar, STK’ler, Türk Kızılayı’nın da bir parçası olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi, iş dünyası aktörlerinin katılacağı çok paydaşlı bir etkinlik olacak.
 
Ayrıntılı bilgi için http://dizturkiye.org/tr ve http://whsturkey.org web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.