İstanbul Şubeleri de “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” Dedi

21/03/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın 2016-2020 hedeflerinin ve yeni dönem stratejik planının şubeleriyle paylaşıldığı “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” bölge toplantıları bu defa İstanbul Anadolu yakasında gerçekleştirildi. Toplantıya katılan şubeler, Kızılay’ı geleceğe taşıyacak projelere daha fazla destek vereceklerini belirtti.
 
İstanbul Anadolu yakasında gerçekleştirilen toplantıya Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz ile İstanbul ilçe şubelerinin başkanları, kadın kolları ve gençlik kolları üyeleri katıldı.
 
Yeni Çalışma Alanları
 
Programın açılış oturumunda konuşan Dr. Kerem Kınık, Türkiye'nin 16 bölgesinde 673 Kızılay şubesinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıların, 2016 sonrasında Kızılay'ın yaptığı eylem planını paylaşma amacıyla düzenlendiğini dile getirerek, “Kızılay'ın şubeleriyle, tüm teşkilatlarıyla birlikte hazırladığı bu stratejik planı hayata geçirmek için bir zemin oluşturmak amacındayız. Bu çerçevede özellikle Kızılay'ın 2016 sonrasında kendisine odak anlamda belirlediği bazı yeni alanlar var. Göç hizmetleri gibi. Bundan 5 yıl önce 3 milyon göçmenimiz yoktu. Dolayısıyla bu alanda böyle bir teşkilat kurma zarureti vardı. Kan hizmetleri noktasında, 2016 sonrası için kendimize büyük hedefler koyduk. Türkiye'nin kanının yaklaşık yüzde 80'ini topluyoruz. Ağırlıklı olarak bu da şubelerimizin çabalarıyla gerçekleştiriliyor. Türkiye'de toplam 4 milyon ünite kana ulaşmak için, yüzde 50'lik boşluğu kapatmak için 2016 sonrasında kendimize büyük bir hedef koyduk” dedi.
 
Kan dışında, özellikle afet konusunda dünyada özel bazı eğilimler olduğunu, bu çerçevede birtakım yeni faaliyetlerde bulunulacağını da ifade eden Kınık, Kızılay'ın 2016 sonrasında 2 milyon yeni Kızılay gönüllüsüne ulaşmayı hedeflediğini aktararak, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Daha Uzağa Gitmek İçin Beraber Yürümeliyiz”
 
“Gençliğimizi ayırmak isteyen, onların akıllarını çelmek isteyen çok sayıda tehdit var. Gençliğimizi onlardan uzak tutmak için, onları bu milletin değerlerine kavuşturmak için Kızılaycılık çok iyi bir zenginlik. Dolayısıyla gençliğe yönelme noktasında da yeni hedeflerimiz var. Bunun ötesinde kadınlar... Merhamet, toplumsal dayanışma, bir başkasının derdiyle dertlenmek için biraz anne duygusu gerekiyor. Bu çerçevede kadınlarımızın Kızılaycılık hareketine dahil olabilmesi için daha fazla imkan oluşturmaya çalışacağız. Uluslararasılaşma noktasında çok ciddi hedeflerimiz var. Bu anlamda hedefleri gerçekleştirmek için sizlere birlikte 2016 sonrasında yeni vizyonumuzla, stratejik eylem planımızla adımlarımızı biraz daha sıklaştırarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”
 
Kızılay’ı geleceğe taşımak için “Hızlı gitmek istiyorsan yalnız koş. Uzağa gitmek istiyorsan beraber yürü” Afrika atasözünü örnek gösteren Kınık, bu nedenle şubelerinin her zaman önemli olduğunu, Genel Merkez ve şubeler arasında kurulacak güçlü iletişimin Kızılayı geleceğe taşıyacağını vurguladı.
 
Bölge toplantısının ikinci oturumu olan Çalıştayda ise şubeler Genel Merkez’den taleplerini sıralayarak, bölgelerinde gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri anlattı. 2020 hedefleri ve stratejik planıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan şube başkanları, “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.