Stratejik Plan Şubelerin Katkılarıyla Şekilleniyor

24/03/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı 2020 hedeflerinin ve yeni dönem stratejik planın şubelerle paylaşıldığı, şubelerin geri bildirimleriyle şekillendirildiği bölge toplantılarının 14’üncüsü Kayseri’de düzenlendi. Stratejik plan ve hedeflerin kendileriyle paylaşılmasından büyük memnuniyet duyan Şube başkan ve yöneticileri, gerçekleştirilen çalıştayda düşüncelerini paylaşma imkanı buldu.
 
Kayseri Şube Başkanı Ayhan Uzandaç, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” temalı bölge toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç ve Dr. Naci Yorulmaz, Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Teftiş Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kırcı, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir şubelerinin başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıya Ankara, İstanbul, Manisa, Aydın ve daha birçok il şubesinin başkanları da toplantıya destek verdi.
 
Şubeleriyle Güçlü Kızılay
 
Toplantının açılışında konuşan ve 2020 hedeflerini sıralayan Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın hali hazırda var olan faaliyetlerinin yeni dönemde geliştirileceğini, bunların yanı sıra yeni alanlara girileceğini vurguladı.
 
Genel Merkez ile şubelerin ortak çalışmasıyla hedeflere sağlıklı bir şekilde ulaşılabileceğini söyleyen Kınık, “Kızılay şubeleri güçlü olduğu müddetçe güçlüdür” mesajı verdi. Kınık, yeni dönemde şube sayılarının artırılacağını, her ilçede şube açılması için gayret gösterileceğini, tüm şubeleri güçlendirmek için bir dizi çalışmalara başlanacağını dile getirdi.
 
Gönüllü Sayısı Artırılacak
 
Güçlü bir Kızılay için en önemli faktörün “daha fazla gönüllü” olduğuna dikkat çeken Kınık, şubelere şöyle seslendi:
 
“Her mahallede, hatta her evde bir Kızılaycı olmalı. Türkiye’nin dört bir tarafında Kızılaycılar yetiştirmeliyiz. Bunları şubeler olarak sizler üstlenmelisiniz. Japon atasözünün dediği gibi ‘Usta olmak için önce ustanı geçeceksin. Sonra seni geçecek bir usta yetiştirmelisin.’ Kızılaycılar olarak biz de bunu yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız işbirliği protokolü de bu anlamda önemli. Okullarda zorunlu 'Kızılay müfredatı' okutulacak. Çocuklarımız Kızılaycılığı, iyilik yapmayı, ilk yardımı, afete müdahaleyi, kan bağışlamanın önemini kavrayacak. Dolayısıyla dikkatler Kızılay'a çekilmiş olacak.”
 
Toplantının ikinci bölümünde şubeler kendi bölgelerine ilişkin taleplerini, projelerini sıralayarak, yeni dönem hedefleri ve stratejik plana ilişkin görüşlerini dile getirme imkanı buldu.
 
Büyükşehirden Destek
 
Toplantı sonrası Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i makamında ziyaret eden Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki heyet, desteklerinden dolayı Çelik’e teşekkür etti.
 
Kızılay’ın bölgede hayata geçirmek istediği projelere dair de paylaşımda bulunan Kızılay heyeti, bu projelerin uygulanmasında da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çelik, Türk Kızılayı Kayseri Şubesi’nin vatandaşın gözünde ve gönlünde çok önemli bir yerde olduğunu, bu değere belediye olarak da sahip çıkmaya çalıştıklarını dile getirdi.