İtalya Büyükelçisi’nden “Suriye” Ziyareti

25/03/2016 Paylaş:   

Suriye’de yaşanan çatışmalar ve uluslararası etkileri, son dönemde, batılı ülkelerin daha fazla dikkatini çekmeye başladı. Avrupa ülkelerine doğru yaşanan göç dalgasına çözüm için birçok ülke harekete geçti. İhtiyaç sahibi Suriyelilere yardım konusunda Türk Kızılayı ile işbirliği yapmak isteyenlerin sayısı da arttı. Son olarak İtalya da işbirliği konusunda temaslarda bulundu.
 
İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Luigi Mattiolo, eşi Stefania Stefanelli, Başkatip Silvia Tosi ve Gaziantep Fahri Konsolosu Mehpare Şayan Kileci, Türk Kızılayı ile insani yardımda işbirliğini değerlendirmek için Türk Kızılayı Gaziantep Ülke Alan Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti. Koordinatör Göksen Yenigül’den Suriyelilere konaklama tesislerinin içinde ve dışında verilen hizmetlere, sınır ötesi yardımlara ilişkin bilgi alan İtalyan heyet, Kızılay ile hangi alanlarda işbirliği sağlanacağına yönelik istişarede bulundu.
 
Hizmet Alanlarında İnceleme
 
İtalyan heyetin sonraki durağı Türk Kızılayı ile Unicef işbirliğinde hayata geçirilen Çocuk Dostu Alanlar oldu. Burada Suriyeli çocuklara verilen eğitimleri yerinde görme imkanı bulan İtalyan heyet, hizmetin kalitesi karşında şaşkınlarını gizleyemedi.
 
Heyet, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından fonlanan ve Kızılay tarafından uygulanan Gıda Kart sisteminin nasıl işlediğiyle ilgili bilgiyi, Suriyelilerin alışveriş yaptığı marketleri gezerek aldı.