İMES Kan Alma Birimi Törenle Açıldı

28/03/2016 Paylaş:   

Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamı karşılamak için titiz bir çalışma yürüten Türk Kızılayı, ülke geneline yayılmış olan kan alma birimlerine bir yenisini daha ekledi. Türk Kızılayı Avrasya Şubesi’nin girişimleri sonucu hayırsever Suna Akın tarafından tefrişatı yaptırılan Enver-Suna Akın İMES Kan Alma Birimi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı tören sonrası hizmet açıldı. Tesis bünyesinde Eğitim ve Lojistik Merkez de bulunuyor.
 
Türk Kızılayı Avrasya Şube Başkanı Saadettin Çay’ın girişimleri sonucunda hayırsever Suna Akın’ın kendisi ve merhum eşi Enver Akın adına tefrişatını yaptırdığı İMES Kan Alma Birimi ile Eğitim ve Lojistik Merkezi’nin açılışına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar, şube başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Kan Bağışında Hedef 3 Milyon
 
Törende bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Kızılayı'nın yurt içinde ve dışında ihtiyaç duyulan her yerde yardım için hazır olduğunu belirterek, geçen yıl 1 milyon 937 bin ünite kan toplandığını, bunun 3 milyonlu rakamlara taşınacağını söyledi. Kan hastalıkları için yurt dışından getirilen ilaçların Türkiye'de üretileceğini aktaran Müezzinoğlu, bu konuda dışarıya mahkûmiyetin, mecburiyetin azaltıldığı veya ortadan kaldırıldığı bir noktaya gelineceğini ifade etti. Türk Kızılayı'nın Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) projesinde önemli bir rol üstlendiğine dikkati çeken Müezzinoğlu, yapılan çalışmalar sonucunda gönüllü verici sayısının yaklaşık 137 bine ulaştığını açıkladı. Önümüzdeki yıl 250 bin donör sayısını geçmiş olacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, 52 hastaya TÜRKÖK donörlerinden nakil gerçekleştirildiğini kaydetti.
 
Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar ise, 2005 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ile yürütülen Güvenli Kan Temini Programı sayesinde ülkemizin kan ihtiyacının tamamına yakınının gönüllü bağışçılar sayesinde karşıladığını belirterek şunları söyledi:
 
“Yine Sağlık Bakanlığımız ile yürüttüğümüz Türkök Projesi ile bugün ilik nakli bekleyen hastalarımıza şifa oluyoruz. Türk Kızılayı’ndan desteklerini esirgemeyen Bakanımıza ve Bakanlık çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
“Binlerce Hasta Şifa Bulacak”
 
Törenin açılış konuşmasını yapan Avrasya Şube Başkanı Saadettin Çay, kan alma biriminin açılışına destek veren bağışçı Suna Akın’a teşekkür edip, merhum eşini rahmetle anarak, “Suna Akın hanımefendi ve birimin açılısına destek veren tüm değerli bağışçılarımız sayesinde binlerce hasta şifa bulacak” dedi.
 
Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar ise, Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olan İMES’e bağlı tüm kuruluşların ve çalışanların, Türk Kızılayı ile birlikte, başta kan bağışı olmak üzere, insani yardım çalışmalarında her zaman birlikte olduğunu belirtti.
 
Eşinin Adını Yaşatacak
 
Merhum eşinden kalan ve kendi emekli maaşı birikimlerini bağış yapma arayışındayken Avrasya Şube Başkanı Saadettin Çay ile tanıştığını ve kan alma birimi projesini destekleme kararı aldığını belirten hayırsever Suna Akın, “Her gün onlarca hastanın şifa bulmasına beni de aracı ettiği için Türk Kızılayı’na çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
Aynı gün bir önemli etkinlik daha gerçekleştirildi. Üsküdar Belediyesi ile Türk Kızılayı arasında Üsküdar Meydanı Kan Alma Birimi protokolü imzalandı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu bu törende de Kızılay’ı yalnız bırakmadı. Törene Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı.
 
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Turk Kızılayı Sanayi ve Avrasya Şubeleri, Ekonomi Gazetecileri Derneği ve İMES çalışanlarına yönelik Tamamlayıcı Sağlık Sigortası imza töreninde de yer aldı.