“Kampüsün Kanında Hayat Var”

29/03/2016 Paylaş:   

2012 yılından bu yana “Kampüsün Kanında Hayat Var” diyerek bir gün boyunca kan bağış kampanyası düzenleyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, yine bir rekor denemesine imza attı. Binlerce öğrenci ve öğretim görevlisi kan bağışının önemine dikkat çekebilmek için bir araya geldi. Üniversiteliler, kan bağış etkinliği öncesi yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda “hayat zinciri” oluşturdu.
 
Üniversiteler arasında kan bağışı farkındalığı oluşturmak için geleneksel olarak kan bağışı etkinliği düzenleyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), bu yıl yine panayır gibi bir etkinliğe imza attı. Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi’nin girişimleriyle hayat bulan projede öğrenciler ve personel el ele tutuşarak, birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çekmek amacıyla yaklaşık 3 kilometrelik “hayat zinciri” oluşturdu. Daha sonra Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık’ın da katılımıyla kan bağış etkinliği başladı.
 
Kan Bağışında Genç Nüfus Önemli
 
Üniversite’nin Farabi Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte kan bağışında bulunan öğrenci ve personelle sohbet eden Kınık, burada yaptığı açıklamada, en önemli toplumsal çıktılardan birinin kan bağışı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
“Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Her 4 saniyede bir ünite kan ihtiyacımız var. Fakat memleketimizde her bin kişiden 4'ü kan veriyor. Bu çerçevede özellikle düzenli kan bağışlayıcılarımızın sayısının artırılması, kan bağışının gençliğe doğru indirilmesi noktasında bu etkinlikler çok büyük farkındalıklar oluşturuyor. Kızılay, Türkiye'deki kan konusunda en önemli aktör. Türkiye'deki kanın yüzde 80'inden fazlasını topluyoruz. 2016 sonrası hedeflerimiz bütün kanı Kızılay'ın 'Güvenli Kan Temini Projesi' ile toplamak. Türkiye'de yaklaşık 2,4 milyon ünite yıllık kan ihtiyacı var. Türk Kızılayı olarak 2016 hedefimiz 2,1 milyon ünite kan.”
 
BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ise, kan bağışını yaygınlaştırmanın önemli olduğunu vurgulayarak “Biz bu hedefe ulaştık. Üniversitemiz tüm öğrencileriyle birlikte Türk Kızılayı’na sürekli kan bağışlayan bir üniversite oldu. Aynı zamanda burada başlayan hareket dalga dalga tüm Türkiye'ye yayıldı. Onun için 'limitsizsiniz' diyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bir gün boyunca devam eden etkinlik sonucunda bin 627 ünite kan bağışlandı.