Türk Kızılayı’ndan Irak’a Eğitim Yardımı

31/03/2016 Paylaş:   

Irak’taki çatışmalar sonrası evlerini terk eden ve kendi ülkelerinde göçmen durumuna düşen mağdurlara Türk Kızılayı’nın yardımları aralıksız devam ediyor. Kızılay’ın insani yardımlarından vatandaşlar kadar, eğitim kurumları da faydalanıyor. Son olarak 5 ayrı okula eğitim yardımı yapıldı.
 
Yardımlar Irak'ın Kerkük kentine bağlı Altunköprü kasabasındaki okullara teslim edilmeye başladı. Okul sırası, masası, yazı tahtası ve projeksiyon cihazından oluşan yardım malzemelerini iki parti halinde okullara teslim edeceklerini belirten Delegasyon Başkanı Bülent Bilgin, yaklaşık 240 adet masa ve sandalyenin okul yöneticilerine teslim edildiğini söyledi.
 
Yardım dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf ise, Türk Kızılayı’na yardımlarından dolayı teşekkür ederek, “Sadece Altunköprü kasabamıza değil, Irak'taki birçok bölgeye Türk Kızılayı tarafından yardım yapıldı. Erbil kentimizdeki 15 okulun onarılmasını Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) üstlenmişti. Türkiye'nin yardımları sayesinde okullarımız yenileniyor” diye konuştu.
 
Adana’dan Kerkük’e Yardım
 
Türkiye’den gönderilen yardım malzemelerinin Irak’ta dağıtımını da Türk Kızılayı organize ediyor. Bu kapsamda Kerkük’ün Tuzhurmatu bölgesinde yaşayan Türkmenlere gönderilmek üzere Türk Kızılayı ve Adana Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan yardım tırı Adana’dan yola çıktı.
 
Yardım malzemelerini teslim alarak, Irak’a gönderen Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, “İnsanlık barış ve kardeşlik içinde yaşamalı. Zarar gören, hayatını kaybeden sivillerin savaş ve terörde suçu nedir. Halkımız bu konularda çok duyarlı. Türk Kızılayı olarak masum insanlar için halkımızın ve Adana Büyükşehir Belediyesinin duyarlılığı ile oluşturulan yardımlarla çatışmanın devam ettiği sınır ötesine yardımlarımız devam ediyor” dedi.