Türk Kızılayı’nda Dr. Kerem Kınık Dönemi

05/04/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Olağan Genel Kongresi, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen delegelerin ve seçkin davetlilerin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Delegelerin çoğunluğunun oyunu alan Dr. Kerem Kınık Genel Başkan seçildi.
  
Ülke geneline yayılmış yaklaşık 700 Türk Kızılayı şubesinden bin 303 delegenin katılımı ile ATO Congresium'da gerçekleştirilen Olağan Kongre’de beklendiği gibi coşku, birlik duygusu ve Kızılaycılık ruhu hâkim oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onur konuğu olduğu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, bakanların, milletvekillerinin, bürokratların ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin de katıldığı Olağan Genel Kurul’da Dr. Kerem Kınık Kızılay’ın yeni Genel Başkanı seçildi.
 
İyilik Hareketinin Yeni Genel Başkanı
 
Olağan Genel Kurul’un açılışında bir konuşma yapan Dr. Kerem Kınık, Kızılay'ın bir iyilik hareketi olduğunu söyleyerek, “Kızılaycılık bir yaşam biçimidir. Kızılaycılık bir yoldur. Kızılaycılık ruhunu içinde taşıyanlar, zaman zaman şubelerimizde yönetici olabilirler. Zaman zaman bir fakirin fukaranın evine gıda kolisi taşıyabilirler” dedi.
 
Kızılaycılığın aynı zamanda bir iyilik yarışı olduğunu da ifade eden Kınık, “Bu iyilik yarışında bayraklar elden ele geçer. Merdivenlerden çıkarken, inenlerin gözüne bakmayanlar, indikten sonra depresyona girebilirler. Biz komutan değiliz, biz zafer aramıyoruz. Biz, hamalız ve sırtımıza yük arıyoruz” diye konuştu.
 
“Güçlü Kızılay Hayırlı Olsun”
 
“Kızılay, teknik anlamda toplumun önderlerini içine çekecek. Sizlerin teveccühüne layıktır. Yeni dönemde, inşallah yeni bir sayfa açıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Kınık, şunları söyledi:
 
“Bugün, 81 milyon insan dünyada, bir başka insanın yardımı olmadan yaşayamamaktadır. Bugün, her gün 42 bin 500 kişi mülteci olmaktadır. Her 30 saniyede bir Suriyeli çocuk mülteci olmaktadır. Bugün Türkiye'de üç milyon mülteci kardeşimizi barındırıyoruz. Bu kişilerin dertleriyle uğraşmak zorundayız. Sur'da, Nusaybin'de, Dargeçit'te, Dağlıca'da, evlerini terör nedeniyle kaybetmiş insanlarımıza yardım etmek zorundayız. 2017 yılında Kızılay, Kızılhaç Federasyonu'nun genel başkanlığına gelecek. Yani, Kızılay ve Kızalhaç hareketinin gündemini Türk Kızılayı belirleyecek. Güçlü Türkiye, Güçlü Kızılay hayırlı olsun.”
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızılay’ın Kurucularını Unutmadı
 
Olağan Genel Kurul’da Kızılay ailesini yalnız bırakmayan ve desteğiyle Kızılay’a güç katan, aynı zamanda Kızılay Onursal Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı konuşmada, Türkiye ve bölgesi ile dünyadaki tüm insanların zor zamanlarında yanında olmak için 148 yıldır faaliyet gösteren Kızılay'a emek vermiş, yardım etmiş herkese şükranlarını sunarak, Doktor Besim Ömer'den Celal Muhtar'a, Safiye Hüseyin Elbi'den Yusuf Akçura'ya kadar çalışmalarıyla Kızılay'ın gönüllerde taht kurmasını sağlayan tüm kahramanları saygıyla, hürmetle, rahmetle yad ettiğini söyledi.
 
Kızılay'ın, Türkiye'nin 81 ilinin yanında Balkanlar'dan Afrika'ya ve Asya'ya kadar yayılan geniş bir coğrafyada, onlarca ülkede aktif faaliyet yürüten küresel bir yardım kuruluşu haline geldiğini belirten Erdoğan, Kızılay'ın bu büyük misyonuna ve vizyonuna uygun bir altyapıya sahip olmasının zamanının geldiğini, hatta geç kalındığını ifade etti.
 
“Güçlü Bir Altyapıya İhtiyaç Var”
 
Afet sonrası müdahale yanında, esas olarak afete hazırlık için böyle güçlü bir altyapıya ihtiyaç olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Kızılayımızın 2020 hedeflerine ulaşması için hem şahsım hem Cumhurbaşkanlığı makamı adına elimizden gelen desteği vereceğimizi Sayın Başbakanımız da ifade ettiler. Bunu, Hükümetimizle el ele, omuz omuza yürüteceğiz. Bizim milletimiz samimiyetinden, dürüstlüğünden, gayretinden, hasbiliğinden emin olduğu herkese, her kuruma gönlünü de kucağını da imkanlarını da sonuna kadar açar. Bundan hiç endişeniz olmasın. Kızılay'ın işte bu yolda emin adımlarla ilerlediğine inanıyorum. Yeter ki milletin gönlündeki yerimizi, yerinizi sağlam tutun, diğer sorunların kendiliğinden ve süratle çözüm yoluna girdiğini göreceksiniz. Unutmayınız, eğer arkanızda millet varsa kimse sizi engelleyemez, kimse sizin önünüzde duramaz. Kızılay milletin kurumu haline dönüştüğü, bu konumunu güçlendirdiği müddetçe, Türkiye'de de dünyada da çok büyük işlere imza atmamanız için hiçbir sebep yoktur.”
 
“Kızılayımızın Etki Alanını Geliştireceğiz”
 
Son 3 yılda Suriye'den Afganistan'a, Filistin'den Somali'ye kadar yurt dışı yardım kampanyalarında 22 milyon lira bağış toplandığını ifade eden Erdoğan, son 3 yılda Kızılay'ın dünya genelinde, 18 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmış olmasının takdire şayan olduğunu söyledi. Ülke genelinde 91 bine ulaşan üye sayısıyla Kızılay'ın bu güzel hizmetlerini tüm vatandaşlara anlatacağını ve yaygınlaştıracağını kaydeden Erdoğan, “İşte o zaman bu yardımların her geçen yıl daha da katlanarak artacağını düşünüyorum. Devleti ve milleti ile büyük, güçlü, itibarlı bir Kızılay için hep birlikte daha çok çalışacağız. Şu anda dünyada bir tarafta Kızılhaç, bir tarafta Kızılay... Kızılayımızı daha da yaygınlaştıracağız. Daha da yaygın bir coğrafyada Kızılayımızın etki alanını inşallah geliştireceğiz” diye konuştu. Vatandaşlardan, tüm cep telefonu operatörleri için geçerli olan 2868 kısa mesaj numarasını asla unutmamalarını isteyen Erdoğan, her fırsatta bu numaraya mesaj göndererek, Kızılay'a 10 lira bağışlayan ve bağışlayacak olan herkese şükranlarını sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah'ın doğru yapanların yanında olduğunu ifade etti.
 
Başbakan’dan Kızılay’a övgü
 
Genel Kurul’da Kızılaycılara seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu da Kızılay’da yaşanan değişime dikkat çekte. Başbakan, "Son 13 yılında, öylesine derlendi, toparlandı ve öylesine bir şefkatle donandı, öylesine güçlü bir kudretle mücehhez hale geldi ki bugün artık dünyanın gıptayla takip ettiği bir Kızılayımız var" diye konuştu. Başbakan Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;  "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücüne güç, şefkatine şefkat katıp Hilali Ahmer'den beri mazlum milletlerin umudu olan ve onlar tarafından desteklenmiş büyümüş olan Kızılay'a gerçek mahiyetini vermek gerekiyordu. İşte Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlayan AK Parti iktidarları, Türkiye Cumhuriyeti Devletine kudret ve şefkat kattığı gibi, Kızılay'a da gerçek mahiyetini tanıttı ve Kızılay'ı asli misyonuna kavuşturdu. Kızılay, bir muhabbet hareketidir. Çünkü Allah'ın yarattıklarına muhabbet duyamayan, başını okşadığı çocuğun gözlerinin içine muhabbetle bakamayan, deprem enkazı altında elini uzattığı bir mağdurun elini muhabbetle sıkamayan birisi Kızılay mensubu olamaz."
 
Kızılay’ın Yeni Yönetim Kurulu
 
Açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin dört bir tarafından gelen delegeler oy kullandı. Buna göre Dr. Kerem Kınık’ın Genel Başkanlığında Türk Kızılayı’nın yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu. İsmail Hakkı Turunç, Av. Ayşegül Genç, Dr. Naci Yorulmaz, Hüseyin Can, Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Tuncay Kopuz, Ercan Tan, Sabahattin Tezdiğ, Cengiz Yurdabekçi ve Ahmet İşgüzar yer aldı.
 
Denetim Kurulu Üyeleri
 
Türk Kızılayı yeni Denetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Turan Arslan, Av. Ali Dilber, Cengiz Koç, Ahmet Hizanlıoğlu, İlhami Yıldırım.
 
Kongre sonrasında bir teşekkür konuşmasıyla delegelere seslenen Dr. Kınık, “Bizleri iyilik yolunda istihdam eden Yaradıcımıza hamd-ü sena ediyoruz. Peygamberimize salad ve selam ediyoruz” diyerek, bayrak değişimi coşkusunu delegeler ve misafirlerle birlikte kutladı.