Haber Arşivi

5 / 0
08/04/2016

Konya Toplum Merkezi Suriyelilerle “Şivlilik” Topladı

Konya'da, üç ayların başlangıcı nedeniyle, geleneksel olarak çocukların kapı kapı dolaşıp şekerlemeler topladığı ve fenerleri yakarak eğlendikleri "şivlilik ve fener alayı" etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu.
 
‘Şivlilik’ kelimesinin kökeni tam olarak bilinmese de en güçlü tahmin, yöresel dilde “şivlilik”in, “kandil” anlamına geldiği yönündedir. Şivlilik Günü çocukların eğlencesidir.
 
Regaib kandilinin sabahında, ellerine poşetlerini alan çocuklar, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak kapıyı açanlara “kandiliniz mübarek olsun” sözleriyle birlikte “şivlilik” diye seslenirler.
 
Konya halkı da bu güne önceden hazırlanır ve çocuklara verilmek üzere alışveriş yapılır. Herkes maddi imkanlar dahilinde alınan hediyelerden (bisküvi, çikolata, gofret, şeker ve benzeri) kapıya gelen yani şivlilik toplayan çocuklara ikram eder. Çocukların bu tatlı telaşları akşama kadar sürer.
 
Konya'ya özgü olan kutlamalara bu yıl Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi tarafından Suriyeli çocuklar da katıldı.
 
21 Türk ile birlikte 37 Suriyeli çocuğun katıldığı Şivlilik toplama etkinliğinde 6 mahalle dolaşan Suriyeli çocuklar, gelenekten oldukça memnun olduklarını söyledi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

---

VERGİ MUAFİYETİ
Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

---

GİZLİLİK ve KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

BÜLTEN ABONELİĞİ