Kızılay ve Kızılhaç’lar İnsani Yardımın Vazgeçilmezleri

15/04/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı'nın ev sahipliğinde İstanbul’da üç gün süren "Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi Dünya İnsani Zirvesi Çalıştayı" sona erdi.  Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu “ Dünya İnsani Zirvesi’nde, Uluslar arası Kızılay Kızılhaç Hareketi’nin insani yardım sektörünün vazgeçilmez bir üyesi olduğunu gösterme fırsatımız olacak” dedi.   

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) yetkilileri ile 60'dan fazla ülkenin ulusal Kızılay ya da Kızılhaç Dernekleri'nin başkan ve temsilcilerinin katıldığı İstanbul’daki 3 günlük çalıştay sona erdi.
 
Çalıştay, Birleşmiş Milletler’in (BM)  insani yardımı gündemine alarak bir ilk’i gerçekleştireceği 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’daki Dünya İnsani Zirvesi öncesinde düzenlendi. Yerel ve küresel düzeyde insani yardımın aktörleri olan Ulusal Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri üç günlük çalıştayda uluslararası insancıl hukuk ve uygulamayı güçlendirici normlar; insani müdahalede insani yardımın güvenliği, savaş ve afetlerin oluşturduğu göç, iklim değişikliği ve küresel ısınma, silahlı çatışma bölgelerine insani yardımın ulaştırılması faaliyetleri ve yasal çerçeveleri gibi ana başlıkları masaya yatırdı.
 
İnsani yardım sektöründe kronikleşen sorunlar da çalıştayda geniş tartışma grupları içinde tek tek ele alındı. Daha etkin bir insani yardım ve atılması gereken adımlar, koordinasyon, yerel kapasitelerin geliştirilmesi, yerel çözümlerle iyileştirme, finansta esneklik ve sürdürebilirlik, birbirlerini destekleyen hizmet ve paydaşlar arası bağları güçlendirme başlıklar, örnek uygulamalar ve öneriler tartışıldı.
 
Çalıştayın sonunda alınan kararla, ulusal derneklerin etkin katılımıyla bir çalışma ağı oluşturulacak. Elde edilecek çıktılar doğrultusunda Uluslar arası Kızılay Kızılhaç Hareketi;  7 temel prensibine vurgu yaparak,  Hareketin insani yardım sektörüne yaklaşımları, tecrübeleri ve önerilerini Dünya İnsani Zirvesi’nin gündemine taşıyacak.
 
‘Zirve’de, Hareketi temsil edeceğiz’
 
Kapanış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, “İstanbul’da düzenlenecek Zirve’de, Kızılay Kızılhaç Hareketini temsilen bulunuyor olacağız. İnsani yardım sektörü için Kızılay Kızılhaç Hareketinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlatacağız. Bu çalıştayın sonunda da Dünya İnsani Zirvesi için önemli çıktılar elde edileceğini düşünüyorum" dedi. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu 2 günlük Dünya İnsani Zirvesi’nde Türk Kızılayı’nın bir çok partner ile birlikte yan etkinliklerde de yer alacağını belirterek “ Türk Kızılayı olarak Zaman Tüneli sergimiz, afet simülasyonu ve Toplum Merkezi’miz ile yer alacağız. Tıpkı afet zamanlarında olduğu gibi çorba ikramımız olacak. 10 farklı ülkeden 10 çorba sunumu yapacağız. Üç günlük çalıştay insani yardım sektörü için çok önemliydi. Zirve için ısındık. Zirve’de, Uluslar arası Kızılay Kızılhaç Hareketi’nin insani yardım sektörünün vazgeçilmez bir üyesi olduğunu gösterme fırsatımız olacak” diye konuştu.