“Kızılay Birliği” Heyecanı

18/04/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Onursal Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği “Kızılay Birliği” önerisi ulusal dernekler arasında heyecanla karşılandı. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, bu güç birliği sayesinde daha fazla mağdura yardım eli uzatılabileceğine dikkat çekti.
 
İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi'nde yaptığı konuşmada “Kızılay Birliği” önerisinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda bir heyecan oluşmasını sağladı. Birlik fikrine ilişkin ilk açıklamayı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptı.
 
“Kızılayımızın Onursal Başkanı da olan Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi'nde dile getirdiği 'Kızılaylar Birliği' önerisi, başta bizler olmak üzere inanıyoruz ki tüm insani yardım kuruluşlarını heyecanlandırmıştır” diyen Kınık, Türk Kızılayı’nın hali hazırda yürüttüğü bölgesel ve küresel işbirliği anlayışını geliştirecek bu birlik ile Kızılayların güç birliği yaparak yeryüzünde daha fazla mağdura yardım ulaştırma imkanı bulacağını vurguladı.
 
“İnsani Yardımın Gündemi Bu Olacak”
 
Türk Kızılayı’nın iki dönemdir, 191 ülkenin üyeliği bulunan Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu'nun Yönetim Kurulu üyesi olduğunu hatırlatan Kınık, şunları kaydetti:
 
“Kızılay, bu birikimiyle de oluşacak Kızılaylar Birliği yapısına ciddi katkılarda bulunabilecektir. Cumhurbaşkanımızın önerileri ile Kızılay'ın daha etkin işbirlikleri yönündeki çabaları hız kazanacak, Kızılaylar Birliği fikri, İslam ülkeleri arasında insani yardım gündeminin önemli bir maddesi olarak tartışılmaya başlanacaktır. Öneriyi dile getiren Sayın Onursal Başkanımıza tüm mazlumlar adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.”