Suriyeli Çocukların Resimleri “Sanat Bienali”nde

20/04/2016 Paylaş:   

“Uyandırma Servisi: Günaydın” konseptiyle düzenlenen 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne Türk Kızılayı Çocuk Dostu Alanlarda eğitim alan çocuklar da eserleriyle katıldı. Bienalde toplam 450 görsel sanat projesi yer aldı.
 
Bienal, 4-18 yaş arası çocukların ve gençlerin sanatsal üretimlerini, İstanbul'un farklı kültür sanat mekanlarında, meydanlarında ve şehir hatları vapurlarında sanatseverlerle buluşturdu. Bu seneki etkinlikte UNICEF ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilen Çocuk Dostu Alanlarda eğitim alan Suriyeli çocukların da resimleri yer aldı.
 
Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu Ülke Alan Koordinatörü Göksen Yenigül, Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi ve Kızılaycıların açılış törenine katıldığı Bienal’de 22 barınma merkezi, 4 Toplum Merkezi, 2 mobil çocuk dostu alanda eğitim alan çocukların haftalar öncesinden hazırladıkları resimler sergilendi.
 
Bienale renk kattı
 
Bu yıl ilk defa Suriyeli çocukların çalışmalarına da yer veren Bienal’de Avusturya, ABD, Almanya, Danimarka, Fransa, İtalya, İsveç Hollanda ve KKTC’den 450 görsel sanat projesi sanatseverlerle buluştu. Suriyeli çocukların hayal dünyasının eseri olan resimler ise Bienel’in dikkat çeken bölümlerinden biri oldu.
 
İşbirliği yapılan 40'ın üzerinde STK’nın desteği ile mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, ceza ve tutukevlerinde bulunan çocuklar ve engelliler gibi dezavantajlı çocukların ve gençlerin sanat çalışmaları da Bienal sayesinde izleyiciyle buluştu. Bienal’in diğer etapları 1-30 Haziran'da Lefkoşa, 24 Ekim-20 Kasım tarihinde ise Hatay'da gerçekleştirilecek. Suriyeli çocukların resimleri böylece daha fazla sanatsevere ulaşacak.