Suriyelilerin Gerçek Hikâyesi “Özgürlüğe Kaçış”

21/04/2016 Paylaş:   

Başbakanlık Tanıtım ve Destek Fonu’nun katkıları ve Türk Kızılayı’nın destekleriyle hazırlanan, umutlarını bir "bavula doldurup", hayatını geride bırakarak, yürüyenlerin hikâyesini anlatan "Özgürlüğe Kaçış" belgeselinin galası seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Ankara Palas'ta düzenlenen galanın onur konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan olurken, çok sayıda siyasetçi, bürokrat ve büyükelçilik temsilcileri de gala da hazır bulundu. Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık başta olmak üzere Kızılay üst düzey yöneticilerinin de katıldığı galada belgesele konu olan Suriyeli aileler de yer aldı.
 
Galanın açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Suriye'de bin 861 gündür devam eden insanlık krizinde 11 milyon insanın yerlerinden olduğunu, bunların yaklaşık 6 milyonunun vatanlarından göç etmek zorunda kaldığını belirterek, Kızılay'ın yaptığı çalışmalara değindi, Emine Erdoğan'a belgesele verdiği destek için teşekkür etti.
 
“Ruhlarımızla yüzleştik”
 
Yaklaşık bir saat süren belgeselin izlenmesinin ardından konuşma yapan Emine Erdoğan, kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir belgesel izlediklerini belirterek, “Hepimizin ruhunda derin izler bırakan bir belgesel izledik. Aslında insanlığımızı seyrettik. Filistinli şair Mahmut Derviş'in dediği gibi 'kalbi olanların çok az olduğu bu yitik çağda hüzünlenmek bir ayrıcalıktır.' Biz de hüzünlendik. Suriye'de 5 yıldır yaşanan insanlık dramı karşısında ruhlarımızla yüzleştik. Maalesef dünya gerçeklerinin üzerimize kabus gibi çöktüğü bir zamanda yaşıyoruz” dedi.
 
“Kimliksiz ve vatansız kalmayı hiç düşündünüz mü?” diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrılığın, özlemin, vatan hasretinin ağır yükünü Rua'nın omuzlarına bırakan dünya siyaseti ne yazık ki bizi her gün insanlığımızla yüzleştiriyor. Anaları evlatlara hasret bırakan, kardeşi kardeşe düşman yapan bu zalim dünya neyse ki bir avuç sevgi sayesinde hala ayakta.”
 
Belgeselin kahramanına sürpriz
 
Türkiye'de yaşayan bütün Suriyeli ve Iraklı misafirlere, kendilerini insan kalma gayretine memur ettikleri için teşekkür eden Erdoğan, “Onlara kucak açan ülkemin güzel insanlarına ve kurumlarına şükranlarımı sunuyorum. Suriye savaşının acı hatıralarını hafızaya dönüştüren Özgürlüğe Kaçış belgeselinin yapımcılarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Emine Erdoğan'ın konuşmasının ardından, belgeselin kahramanı Suriyeli küçük kız çocuğu Rua ve ailesine sürpriz yapıldı. Rua, uzun süredir ayrı olduğu ablası, eniştesi ve ilk kez gördüğü 2,5 yaşındaki Sadi Şerafettin adlı yeğeniyle buluşturuldu. Programın sonunda Grup Tillo kısa bir konser verdi.
 
Hayatlarını geride bırakanların tradejisi
 
Belgesel, Suriye'den gelen eşi ve çocuklarını Ege Denizi'nde batan bir plastik botta kaybeden Ali Saho'nun yaşadığı hazin hayat hikayesinin anlatımıyla başlıyor. Belgeselde AFAD Başkanı Fuat Oktay, Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, çadırkent ile kamplarda yapılan yardım ve hizmetleri kısaca anlatıyor. Sınır boyunda savaşın, kardeşliğin, zulmün, merhametin hikayesinin anlatıldığı belgeselde, umutlarını bir “bavula doldurup”, hayatını geride bırakarak yürüyenlerin trajedisi gözler önüne seriliyor.
 
Çalışma, Suriye'de iç savaşın ortasında başlayan, kimi zaman kamplarda, kimi zaman Ege ve Akdeniz’de ölümle biten ve iki kelimeyle "mülteci̇ kri̇zi̇" diye özetlenen ama aslında bir insanlık krizi olan savaşın öteki yüzünü göstermeyi hedefliyor. Yapımcılığını SSPP’nin üstlendiği, yönetmenliğini Eray Demir'in, seslendirmesini Okan Bayülgen'in yaptığı belgesele, Grup Tillo da “Umut Dolu Yarınlar” adlı şarkısıyla destek verdi.