Suriye’deki Çatışma Mağdurları İçin Önemli Adım

22/04/2016 Paylaş:   

Suriye’deki ihtiyaç sahiplerinin tamamına ulaşabilmenin ilk adımı Türk Kızılayı ile Suriye Arap Kızılayı tarafından atıldı. Daha önce anlaşmaya taraf olmayan Suriye Arap Kızılayı, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın girişimleri sonucu insani yardıma onay verdi. Bu kapsamda 15 tırlık ilk insani yardım kafilesi sınırdan sevk edildi.
 
Türk Kızılayınca, Suriye'de zor durumda olanlara dağıtılmak üzere, içerisinde kuru bakliyat ve gıda paketlerinin de yer aldığı 15 tır yardım, Cilvegözü Sınır Kapısında, Suriye Arap Kızılayı’na teslim edildi. Suriye’deki insani krizin başından bu yana ulusal dernek ile sağlanan bu ilk ortak çalışma, bundan sonrası için örnek oluşturacak. Bu sayede mağdur daha fazla aileye insani yardım malzemesi ulaştırılacak.
 
Cilvegözü Sınır Kapısında gerçekleştirilen törene katılan Suriye Arap Kızılayı İdlib Şube Başkanı Mahmun Herbub, Türk Kızılayı’nın Suriyelilere yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederek, iş birliğinden mutluluk duyduğunu kaydetti.
 
Yardımlar işbirliği içinde devam edecek
 
Türk Kızılayı Suriye Krizi Ülke Alan Koordünatörü Göksen Yenigül ise, Suriye krizinin beşinci yılında ilk defa Suriye Kızılayı ile işbirliğine gidildiğini, Halep ve İdlib şubeleriyle başladıkları yardımların ilkini gerçekleştirdiklerini söyledi. İnsani yardımların Türkiye tarafından her zaman desteklendiğini belirten Yenigül, şöyle konuştu:
 
“Hem Türkiye'deki hem de uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla Suriye'deki sivillere yönelik insani yardım faaliyetlerimiz devam ediyor. Fakat bugün yaptığımız organizasyon küresel krize insani standartlarda çözüm getirme ve küresel toplumun dikkatini bir kez daha insani yardım konusunda dikkat çekmekti. Bugün Suriyeli yetkililerle olmaktan mutluyuz çünkü 5 yıldır yapmış olduğumuz insani yardımı bugün geldiğimiz noktada Suriye Kızılayı ile uluslararası bir adım olarak görüyorum. Bu bir başlangıçtı. İnşallah Suriye Kızılayı ile yardım faaliyetlerini genişleterek yapmaya devam edeceğiz.”
 
Töreninin ardından 5 bin adet 20 kiloluk gıda kolisi, 24 ton 265 kilo kuru bakliyat, 27 ton 790 kilo makarna, 46 bin 80 adet yarım litrelik su ve 23 bin 40 adet 1 litrelik süt bulunan 15 tır insani yardım, törenle Suriye'ye uğurlandı.