Somali’deki Kızılay Meslek Lisesi Eğitim İçin Gün Sayıyor

25/04/2016 Paylaş:   

Somali’de birçok projeyi hayata geçirerek ülkenin kaderini tersine çeviren Türk Kızılayı, ülkedeki Endüstri Meslek Lisesi’ni de açmak için gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılması planlanan okul, binlerce Somalili gence farklı mesleki alanlarda ücretsiz eğitim imkanı tanıyacak.
 
Aylar önce temelini atan, bölgedeki tüm zorluklara rağmen Endüstri Meslek Lisesi inşaatını tamamlayan Türk Kızılayı, okul kapılarını eğitime açmak için gün sayıyor. Çalışmalarda gelinen son aşamaya dair incelemelerde bulunmak için Somali’ye bir ziyaret gerçekleştiren Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, tesisin ülke için önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini belirtti.
 
Ülkedeki Kızılay personeliyle birlikte okulda incelemelerde bulunan Turunç, hem inşaat, hem de donam konusunda okulun eğitim vermek için hazır olduğunu tespit ettiğini kaydetti.
 
Turunç, ziyaret kapsamında, ülkede faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının hayata geçirdiği projeleri de yakından görme imkanı buldu. Türkiye Cumhuriyeti Somali Büyükelçisi Olgan Bekar ile de görüşen Turunç, yerel makamlarla da insani yardım operasyonuna ilişkin tespitlerini paylaştı.
 
İkinci durak Bosna Hersek
 
Turunç, Somali’den sonra Bosna Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Sonrasında ise Moğolistan’a giden Turunç, ziyaret kapsamında Moğolistan Kızılhaçı yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi, Kızılay’ın uluslararası insani yardımlarına ilişkin bilgi verdi.
 
Kızılhaç yetkilileri ise, Türk Kızılayı’nın çalışmalarını takip ettiklerini belirterek, insani yardım operasyonlarımız için teşekkürlerini bildirdiler.