Türk Kızılayı’nın Kurucularından ve İlk Genel Başkanı Marko Paşa Kabri Başında Anıldı

25/04/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın kurucularından ve ilk Genel Başkanı Marko Paşa, Türk Kızılayı ve Fener Rum Patrikhanesi’nin düzenlediği törenle kabri başında anıldı.

“Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdükçe Marko Paşa da yaşamış oluyor” 

Türk Kızılayı’nın kurucularından ve ilk Genel Başkanı Marko Paşa (Markos Apostolidis 1824-1888) ‘İsim Günü’nde Türk Kızılayı ve Fener Rum Patrikhanesi’nin düzenlediği törenle kabri başında anıldı. İstanbul Kuzguncuk’taki Rum Ortodoks Kabristanı’ndaki anma törenine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğretmen ve öğrenciler ve Kızılaycılar katıldı. Fener Rum Patriği Bartholomeos  konuşmasında Rum cemaati olarak Marko Paşa ile her zaman iftihar ettiklerini belirterek “Bizim için Marko Paşa ölmedi. Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdüğü müddetçe Marko Paşa da yaşamış oluyor. Yaptıkları iyilikler de hiçbir zaman unutulmuyor" dedi. Patrik Bartholomeos, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugünkü şartlar altında Kızılay, gerek Türkiye'de, gerekse yurt dışında, afet bölgelerinde yaptığı büyük hizmetler herkesçe malum. Onları görünce Marko Paşa'yı ve Kızılay'ın diğer kurucularını ve hizmet verenleri her zaman şükranla anıyoruz. ‘Allah rahmet eylesin’ diyoruz. Okuyacağımız duayı bir borç biliyoruz. Mümkünse her yıl 25 Nisan'da bunu tekrarlamak niyetindeyiz. Niye 25 Nisan? Çünkü Ortodoks Kilisesi'nin takvimine göre 25 Nisan'da Aziz Markos'un ismini, yortusunu anıyoruz. O ismi taşıyanlar Marko Paşa da dahil hepsini ‘İsim Günü’ olan bugün anıyoruz. Hayatta oldukları zaman onları tebrik ediyoruz. Ölmüş olanları yad ediyoruz. Onlar için dua ediyoruz". 
 
‘Marko Paşa sevginin, saygının, insanları dinlemenin sembolü’
 
Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can da, "Bundan 148 yıl önce, 1868'den bugüne kadar güzel iniş ve çıkışlarla bugünlere geldik. Ama bu günlere gelmemizde çok büyük emeği olan büyüklerimiz var. Bunların başında kabri başında hayırla yad ettiğimiz Marko Paşa bizim olmazsa olmazlarımızdandır” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, “Biz tarihe baktığımızda Marko Paşa zaten sevginin, saygının, insanları dinlemenin sembolü olan bir isim” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cenevre Anlaşmaları gereği o zamanki padişahımız tarafından Osmanlı tebaası hekim olan Marko Paşa'ya, Kızılay'ın o zamanki adıyla Hilal-i Ahmer'in kurulması ve genel başkanlık teklif edilmiş, bu teklifi hiç geri çevirmeden kabul etmiştir. Biz tarihe baktığımızda Marko Paşa zaten sevginin, saygının, insanları dinlemenin sembolü olan bir isim. İçimizden biri. Biz Marko Paşa'yız. Marko Paşa da biz. Kızılaycılara bırakmış olduğu bu mirası bu güne kadar büyüklerimiz getirdi. Biz de bu bayrağı bugün devraldık. Onun anısına buradayız. İyi ki buradayız. Asırlardır bu topraklarda Rumlar, Yahudiler, Hıristiyanlar hep kardeşçe yaşadılar. Zaten kardeş kelimesi bizim ortak kelimemiz. İyi ki kardeşiz. İyi ki birlik ve beraberlik içindeyiz. Zaten Kızılay'ın tüm yardım kuruluşlarının ortak bir paydası vardır. Bunlar da din odaklı değildir. İnsan odaklı bir yardım kuruluşuyuz biz. Tarihin her döneminde nerede ihtiyacı olan bir insan varsa onun yardımına hemen koşarız, koşmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

 Konuşmaların ardından Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğrencilerinin Marko Paşa'nın biyografisini okumasından sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından dualar okundu. Törende Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'a iletilmek üzere Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Can’a plaket verdi. Türk Kızılayı ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğrencileri de törene katılanlara lokum ve helva ikram ederken, Fener Rum Patriği Bartholomeos da törene katılanlara tespih hediye etti.
 
Marko Paşa (Marko Apostolidis) Kimdir?
 
1824 yılında doğan Marko Apostolidis, Rum asıllı bir Osmanlı hekimidir. İkinci Mahmut tarafından açılan Mekteb-i Şahaneyi bitirdi.İyi bir hekim olmasından ötürü Mirlivalığa(Tuğgeneral) yükseltilen ilk hekim olma hakkını kazandı.1861’de Sultan Abdülaziz’in hekimbaşılığına getirildi.1870 yılında Tıbbiyey-i Şahane Nazırlığı’na (Tıp Fakültesi Dekanı) atandığında Ferik (Korgeneral) rütbesindeydi.1878’de Jön Türk ihtilalından sonra Sultan II. Abdülhamit kendisini Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirdi.
Marko Paşa, Dr.Abdullah Bey ve Kırımlı Dr.Aziz Bey’in teşebbüsleriyle 66 azadan oluşan heyet  Asker, Hasta ve Yaralılara İmdat ve Yardım Derneği’ni 11 Haziran 1868 yılında kurdu.Böylece ilk başkanlığa Marko Paşa’nın, Genel Sekreterliğine Dr.Abdullah Bey’in getirildiği daha sonra adı Hilal-i Ahmer olan Kızılay’ın kuruluşu tamamlanmış oldu.