Kınık: “Barış Birlikte Oluşturulur, İnşa Edilir, Korunur”

25/04/2016 Paylaş:   

Genç Barış İnisiyatifi Derneği'nce Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen “Türkiye Barış Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, her zamankinden daha fazla barışa, birbirlerini anlamaya ve toleransa ihtiyaç olduğunu söyleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Barış, birlikte oluşturulur, inşa edilir ve birlikte korunur. Güven esastır, açıklık esastır. Bu anlamda özellikle ülkemizdeki terör mağduru vatandaşlarımıza yönelik devamlı onların yanında olduk” dedi.
 
Özellikle silahlı krizlerin, geçen 20 yıla oranla iki kat arttığını, sürelerinin uzadığını, karmaşıklaştığını ve çözümünün zorlaştığını ifade eden Genel Başkan Kınık, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan uluslararası sistemlerin, barışların tesis edilmesi, çatışmaların çözümlenmesi için yeterli olmadığını anlattı.
 
“Çatışmalar çözümlenemiyor, barış tesis edilemiyor. Özellikle coğrafyamız bir yangın yeri. Buradan kaçmaya çalışan insanlar, Akdeniz'in, Ege'nin sularında belki de hiç görmedikleri o sularda hayatlarını kaybediyorlar. Dünya çaresiz. İnsanlık büyük bir barış inisiyatifi oluşturmak durumunda. Bu konu bütün insanlığın sorunu” diyerek sözlerine devam eden Kınık, Kızılay’ın özellikle çatışma bölgelerindeki insanlara yardım etmek için kuruluş tarihi olan 1868 yılından bu yana çalıştığını söyledi.