Çocukların 23 Nisan Sevincine Kızılaycılar da Ortak Oldu

25/04/2016 Paylaş:   

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye’nin dört bir tarafında çeşitli etkinlikler organize eden Kızılaycılar, binlerce çocuğun yüzünü güldürdü. Hastanelerde tedavi gören çocukları da unutmayan Kızılaycılar, ülkemizde misafir olan çocuklar için de özel programlar düzenledi.
 
Ankara’daki etkinliklerin adresi Mavi Göl rekreasyon alanı oldu. Ankara Şubesi tarafından Türkmen çocuklar için organize edilen “Mavi Çocuk Şenliği” unutulmaz gösterilere sahne oldu. Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Şube Başkanı ve aynı zamanda Denetim Kurulu Üyesi Olan Ahmet Hizanlıoğlu, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katıldığı, gün boyu süren etkinlikte Suriyeli ve Iraklı yüzlerce çocuk gönüllerince eğlenme imkanı buldu.
 
Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, şenliğin ismini Türkmen bayrağına atıf yaparak belirlediklerini, Türkmen minikleri de “mavi çocuk” olarak adlandırdıklarını söyledi. Sığınmacılara yardımlarda genellikle temel ihtiyaçların baz alındığını, çocuklarınsa ihmal edilebildiğini belirten Hizanlıoğlu, “İstedik ki çocukları bu bayram sıkıntılardan uzak tutalım ve bir farkındalık yaratalım” diye konuştu. Ankara genelinde yaklaşık 100 bin Türkmen sığınmacı bulunduğunu dile getiren Hizanlıoğlu, etkinlikle çocukların yüzlerinde tebessüm oluşturmayı, geçmişe dönüp baktıklarında güzel bir gün hatırlamalarını amaçladıklarını kaydetti.
 
Hastanedeki çocuklar unutulmadı
 
Ankara Şubesi’nin aynı gün ikinci etkinliği ise Sami Ulus Çocuk Hastanesi'nde tedavi gören çocukları ziyaret oldu. Etkinlik sırasında çeşitli kostümlerle çocukları eğlendiren Kızılay gönüllüleri, verdikleri hediyelerle de çocukların bayramını kutladı.
 
Benzer şekilde İzmir Şubesi de hastanede tedavi gören çocukların yanındaydı. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ni ziyaret eden Kızılay gönüllüleri, çocukların yüzünü güldürmek için çeşitli oyunlar oynadı.
 
“Mutluluğumuzu çocuklarla yaşıyoruz”
 
Bandırma Şubesi gönüllüleri “Mutluluğumuzu Çocuklarla Yaşıyoruz” projesi kapsamında Cumhuriyet Meydanında bir etkinlik gerçekleştirdi. Yüz boyama ve palyaço gösterisinin yer aldığı etkinlikte bin 200 çocuğa balon, çikolata ve şeker dağıtıldı.
 
Niğde, Kırklareli, Çorlu, Eskişehir, İstiklal, Sivas, Manisa ve Urla Şubeleri de çocukları unutmadı. Türk Kızılayı’nın konaklama tesislerindeki Çocuk Dostu Alanlar ile şehirlerde hizmet veren Mobil Çocuk Dostu Alanlar da bu güne özel çeşitli etkinlikler düzenlendi.