Kızılaycılardan 57. Alay Yürüyüşünde “Kırık Buğday Çorbası” İkramı

26/04/2016 Paylaş:   

Çanakkale Kara Savaşlarının seyrini değiştiren 57. Alay’ın başarısının 101. yıldönümü binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Anma programı kapsamında savaş zamanında kahraman askerlerin içtiği “kırık buğday çorbası” da Kızılaycılar tarafından bölgeye gelen vatandaşlara ikram edildi.
 
Çanakkale Kara Savaşları'nın 101. yılı etkinlikleri kapsamında yaklaşık 10 bin kişi Gelibolu Yarımadası’nda buluştu. Törene katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç 101 yıl önce Kızılay tarafından pişirilen ve 57. Piyade Alayı askerlerinin içtiği kırık buğday çorbasının aynısını yürüyüşe katılanlara ikram etti.
 
Sabahın ilk ışıklarında ikram edilen çorbayı içen vatandaşlar sabah namazını kıldıktan sonra yürüyüşe geçti.  Atatürk’ün saatinin parçalandığı yerde son bulan 4,5 kilometrelik yolda yürüyen öğrenci, izci grubu, sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 10 bin kişiye Kızılay genel merkez yöneticileri ve şube başkanları da eşlik etti. Yürüyüşte, askerler tarafından 25 Nisan 1915 sabahı yaşananlar da canlandırıldı.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Çanakkale Valiliği’nin tam bir uyumu ve işbirliği içinde, amacına uygun olarak gerçekleştirilen etkinlikler 25 Nisan günü öğrencilerin uğurlanması ile sona erdi.