Suriyeli Çocuklar İçin Eğitim Merkezi

27/04/2016 Paylaş:   

Yaklaşık beş yıldır Suriyelilere yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, örgün eğitimden uzak kalan çocuklar için okul açtı. Hatay’ın Belen ilçesinde açılan okulda sabah ve öğlenci olmak üzere 431 Suriyeli çocuk eğitim hayatına devam edecek. İçerisinde bir adet ana sınıfı olmak üzere toplam 6 sınıf bulunan okul için Kızılay öz kaynaklarından yaklaşık 550 bin Lira harcama yaptı.
 
Suriyeli çocukların yarım kalan eğitimlerini sürdürebilmeleri için Hatay'da kurulan Türk Kızılayı Geçici Eğitim Merkezi törenle açıldı. Törene Vali Ercan Topaca, Belen Kaymakamı Abdülaziz Aydın, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Kopuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Ercan Tan, Cengiz Yurdabekçi, Sabahattin Tezdiğ, Ahmet İşgüzar, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, bürokratlar, Suriyeli vatandaşlar ve Kızılaycılar katıldı.
 
Törende bir konuşma yapan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Türkiye'de 3 milyon Suriyelinin misafir edildiğini söyleyerek, şunları kaydetti:
 
İkinci okul için çalışma başlatılıyor
 
“Onlara yabancı bir memlekette yaşadıklarını hissettirmemeye gayret ettik. Bu topraklarda 200 bine yakın çocuğumuz doğdu, elimizden geldiği kadar kamplarımızda, şehirlerimizde kendilerine yardımcı olmaya devam ettik. Türk Kızılayı, özellikle uluslararası insani yardımın Suriye içerisine gönderilen lojistiği noktasında en önemli çözüm ortağı oldu. Bunlara devam ediyoruz. Suriye içerisinde yardıma muhtaç olan, evlerinden barklarından edilen yaklaşık 7 milyon insan ve ülkelerini terk etmiş yaklaşık 6 milyon insan, 6 yıldır bu yardımlarla ayakta durdu.”
 
Kınık, açılan merkezin, yapılan en önemli yardımlardan biri olduğunu, bölgeye ikinci bir geçici eğitim merkezinin de kazandırılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını sözlerine ekledi.
 
Hatay'da 550 bin öğrenci
 
Hatay Valisi Ercan Topaca da bir toplum için en önemli hizmetin eğitim olduğunu belirtti. Bir milletin eğitim hizmetinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesiyle o devletin sırtının yere gelmeyeceğini dile getiren Topaca, şöyle konuştu: “Hatay'da 360 bin, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören öğrencimiz var. Üniversiteleri de kattığımızda yaklaşık 450 bin öğrenci oluyor. Bu rakama Suriye'den gelen misafirlerimizi de ekleyince yaklaşık 550 bin öğrenci oluyor. Bu 550 bin rakamı, belki de dünyadaki birçok ülkenin nüfusuna eşittir. Allah'ın izniyle bu çocukları en iyi şekilde yetiştiriyoruz.”
 
Hatay'da yaklaşık 100 bin Suriyeli çocuk bulunduğuna işaret eden Topaca, 53 bin çocuğu okula başlattıklarını, yapılacak yeni okullarla da tüm Suriyeli öğrencilerin eğitimlerini düzenli sürdürebileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından ana sınıfı ve 6 dersliği olan merkez açıldı. Merkezi gezen katılımcılar, Suriyeli öğrencilere kırtasiye malzemeleri hediye etti.
 
Tören sonrası Türk Kızılayı Belen Şubesi hizmet binasının açılışı da gerçekleştirildi.