Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İle Kızılay Güçlerini Birleştiriyor

29/04/2016 Paylaş:   

Türkiye’de yakalanan veya geri kabul anlaşmaları gereği Türkiye’ye gönderilen yabancılara verilen hizmetlerde bir aksaklık yaşanmaması amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Kızılay güçlerini birleştirme kararı aldı. Bu yöndeki proje metni iki Kurum’un Genel Müdürleri tarafından imzalandı.
 
Özellikle Suriye’de süren iç karışıklıklar ve Türkiye’nin jeopolitik konumu gereği üçüncü ülkelere geçiş güzergâhında bulunması nedeniyle artan yoğun göç hareketliliği yetkilileri yeni önlemler almaya yönlendirdi. Avrupa Birliği ile varılan mutabakat gereği Geri Kabul Anlaşması kapsamında Türkiye’ye gönderilen yabancı sayısının da önümüzdeki dönemde artacağından hareket eden Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ülkemizdeki yabancılara verilen hizmette bir aksaklık yaşanmaması için Kızılay ile işbirliğini artırma kararı aldı.
 
Standartlar oluşturulacak
 
Bu kapsamda Kızılay’ı ziyaret eden Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ile görüştü. Yapılan görüşmenin ardından her iki Kurum’un Genel Müdürleri, işbirliğini artırma protokolünü Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın da katılımı ile imzaladı. İmzalanan işbirliğini artırma protokolüne göre; ülkemizdeki yabancıların acil insani ihtiyaçlarının belirlenmesi ve giderilmesi sürecinde Kızılay uzmanları ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uzmanları birlikte çalışacak. Her iki Kurum’un uzmanlarının vereceği eğitimlerle, yabancılara hizmet götürecek personel yetiştirilecek. İhtiyaçları giderme zinciri birlikte tarif edilip kurulacak ve yabancılara davranışlarda da standartlar oluşturulacak.
 
Geri Gönderme Merkezleri veya Kabul ve Barınma Merkezlerinde bulanan yabancılara barınma, beslenme, güvenlik, acil ve temel sağlık hizmetlerinin verilme süreçleri iki Kurum’un uzmanlarının gözetiminde yürütülecek. Ayrıca bu merkezlerdeki yabancılara psiko-sosyal destek de verilecek. Yabancılara verilen hizmetler uluslararası kriterlere göre raporlanacak.