Terör Mağdurları İçin “Sevgi Yolu” Kampanyası

02/05/2016 Paylaş:   

Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör nedeniyle mağdur olan vatandaşlara toplumun her kesimi yardım elini uzatıyor. Özellikle sivil toplum kuruluşları bu konuda büyük gayret gösteriyor. Bunlardan biri olan Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) “Sevgi Yolu” kampanyasıyla mağdur ailelerin yanında olduğunu gösterdi. Kampanya çerçevesinde ilk etapta toplanan yaklaşık 2 milyon Lira, Türk Kızılayı aracılığıyla bölgedeki vatandaşlara ulaştırılacak.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlayan Sevgi Yolu kampanyasının galası İstanbul’da yapıldı. TİKAD tarafından organize edilen galaya Emine Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, milletvekilleri, iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise eşi Dr. Hatice Kınık ile galaya katılarak kampanyaya destek verdi.
 
“Kampanya insanın içini ısıtıyor”
 
Galada yaptığı konuşmada, dünyanın sevgi kıtlığı yaşadığı bir çağda ‘Sevgi Yolu’ kampanyasının insanın içini ısıttığını söyleyen Emine Erdoğan, “Sevmek, sorumluluktur, fedakarlık gerektirir. Allah'ın verdiği nimetlere şükrün yolu, elimizde olanı paylaşmaktır. İnsanlığın yaralarına pansuman yapabilmektir” dedi. Terör mağduru ailelerin acılarını biraz olsun dindirmek ve şehitlerin emaneti çocukları geleceğe hazırlamak için seferber olmak gerektiğini ifade eden Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Burada oluşturduğumuz birlik ve beraberlik, terör mağduru kadınlarımızı, çocuklarımızı daha güçlü kılacağı gibi, teröre karşı da bir duruş olacaktır. Mayasında birlikte yaşama tecrübesi ve kardeşlik olan bir coğrafyada terör asla hedefine ulaşamaz.”
 
Sare Davutoğlu ise, “Hiçbir dava terörü masum gösteremez, kimden gelirse gelsin bir insanlık suçudur. Demokratik hukuk kurallarından taviz vermeden operasyonlar yürütülüyor. Sosyal etkilerini, mağduriyetleri yaşıyoruz. Şehirleri hendekler, barikatlarla yaşanamaz hale getirenler, halkın evlerinden ayrılmasına neden oldular. Şehit ailelerinin vakur duruşu, sizleri, onları zaman zaman ziyaret etmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.
 
İlk etapta 2 milyon Lira bağış
 
Projenin detayları hakkında bilgi veren TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, “Bölgedeki gençlerimize, kadınlara, kızlara dokunabilmek için başlatılan bu kampanyayı herkesin gönülden destekleyeceğine inanıyorum. Güneydoğu'dan başlayıp tüm ülkeyi saracak” dedi.
 
Emine Erdoğan’ın 100 bin Lira, Sare Davutoğlu’nun ise 75 bin Lira bağışlayarak başlattığı kampanyaya gala boyunca 2 milyon Lira’nın üzerinde bağış yapıldı. Bitiş tarihi olmayan kampanyaya yapılacak bağışlar Türk Kızılayı tarafından terör mağduru ailelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak.