Kızılhaç Temsilcileri Türk Kızılayı’nın Çalışmalarına Hayran Kaldı

03/05/2016 Paylaş:   

İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen ve katılımcı ulusal derneklerin faaliyetleri ile görüşleri doğrultusunda göç ve sığınma konuları üzerine odaklanılan Mülteciler, Sığınmacılar ve Göçmenler İçin Avrupa Kızılhaç Koordinasyon Platformu’nun (PERCO) 2016 yılındaki ilk toplantısı Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi. Toplantıya Türk Kızılayı’nı temsilen Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük katıldı.
 
Toplantının başlangıcında ev sahibi Alman Kızılhaçı yetkilileri tarafından Almanya’daki göçmenlerin durumu ve ulusal derneklerince gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin sunum yapıldı. Ayrıca Alman Kızılhaçı tarafından sığınmacılara yönelik devletin talebi olması halinde yardımda bulunulduğu, bunun dışında NFI dağıtımı ve psikososyal faaliyetler gibi alanlarda aktif çalışıldığı, genel olarak şubeler üzerinden gönüllüler ile hizmet verildiği belirtildi.
 
Kızılay’a Tebrik
 
Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Genel Müdür Yardımcısı Küçük, ülkemize sığınan misafirlerimize yönelik hizmetlerimizi genel hatları ile ifade etti. Bu çerçevede Kızılay’ın devlete yardımcı rolü gereği nasıl ve ne tarz faaliyetlerde bulunduğu, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile işbirliklerimiz, ülkemizde faaliyet gösteren diğer kurumların çalışmaları, ülkemizdeki sığınmacılara sağlanan yasal hak ve hizmetler ile çalışma izinleri gibi konulara temas edildi. Sunulan bilgiler ışığında, Türk Kızılayı’nın başarılı çalışmalarına hayran kalan katılımcı Kızılhaç temsilcileri Türk Kızılayı’nı tebrik ettiler.
 
Organizasyonun sonunda ise sığınmacıların göç yolu üzerindeki zarar görebilirlikleri, Refakatsiz çocuklar, Sığınmacılara yönelik yasal yardımlar ve Belgesiz/kayıtsız mültecilere yönelik insani yardım konu başlıklarında grup çalışmaları yapıldı.