Kızılaycılardan Rize Çıkarması

04/05/2016 Paylaş:   

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle Kamp Rize projesini hayata geçiren Türk Kızılayı Rize Şubesi, Türkiye'nin dört bir tarafından genç Kızılaycıları bir araya getirdi. Kızılaycılık uyum eğitimlerinin yanı sıra Karadeniz bölgesinin tarihi ve kültürel değerlerini görme imkanı da sunan projenin açılışına Kızılay üst düzey yöneticileri de katılarak, bu örnek projenin başlangıcında gençleri yalnız bırakmadı.
 
Yaklaşık 50 şubeden 200 gencin katılımıyla gerçekleştirilen Kamp Rize programının açılışı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde düzenlenen törenle yapıldı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Kopuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet İşgüzar ve Sabahattin Tezdiğ'in yanı sıra Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Kızılay şubelerinin başkan ve yöneticileri de törene katıldılar.
 
"Gençlerimize daha çok görev düşüyor"
 
Programın açılışında bir konuşma yapan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay gençlerini bir araya getiren projenin çok önemli bir amaca hizmet ettiğini söyleyip, bu tür buluşmaların sıkça tekrarlanmasının önemine değinerek, Kızılay hareketi içinde gençlere daha fazla yer verilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Türkiye'nin yakın komşuları ile Ortadoğu ve Afrika'da büyük insani krizler yaşandığını, bu krizlere müdahale konusunda Türk Kızılayı başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına her zamankinden daha fazla görev düştüğünü söyleyen Kınık, gençlerin de bu krizlere müdahale veya krizleri önleme noktasında mücadele etmesi gerktiğinin altını çizdi. İnsani yardım sektöründe yeni bir dönemin başlangıcında olunduğunu söylerek sözlerine devam eden Kınık, "Kızılay'ın bu noktada bir takım avantajları, imtiyazları var. Bu imtiyazları etkili bir şekilde kullanmalıyız. Siz gençler bu nedenle bu yapı içerisinde daha aktif olmalısınınz" dedi.
 
Kızılaycı gençlerle gün içindeki ikinci buluşmasında ise iyi birer Kızılaycı olmak için izlemesi gereken yollara dair ipuçları veren Kınık, "Gönüllü sayımızı 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bunların içerisinde gençler ağırlıklı olacak. Fakat bu sadece Kızılay üyeliğinden ibaret olmayacak. Hepiniz Kızılaycılık ve genel olarak insani yardım konusunda donanımlı olacaksınız. Bunun için gayret göstereceğiz. Ama sizler de bunun için gayret edeceksiniz. Bu bir takım oyunudur. Bunu birlikte başaracağız" diye konuştu.
 
Gençlerin Kamp Rize'deki ilk gezi programında da katılan Genel Başkan Kınık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılandı.
 
Rektörden Kızılay'a destek
 
Rektör Karaman ise, Kızılay'ın gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirdiği çalışmalardan memnuniyetini dile getirerek, Kızılaycı gençlere hemen her konuda yardımcı olmak, taleplerini karşılamak için yardımcı olduklarını, bunu bir görevden öte bir borç olarak bildiklerini belirterek, Kızılay'a desteği sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
 
Yerel yöneticilerle Kızılay çalışmaları değerlendirildi
 
Genel Başkan Kınık gençlerle olan buluşmasının haricinde hem Rize'de hem de Trabzon'da temaslarda bulundu. Yerel yöneticilerle bir araya gelerek Kızılay'ın bölgedeki faaliyetlerini geliştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulunan, özellikle kan bağışını artırmaya yönelik belediyelerden daha fazla destek sözü alan Kınık, Güneysu ilçesinde bulunan Kızılay Şükrü-Nurten Topçuoğlu Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'ni de ziyaret etti. Burada eğitim gören çocuklarla zaman geçiren Kınık, dezavantajlı gruplara, özellikle çocuklara daha fazla yardımcı olmak için yeni çalışmalar başlatılacağını ifade etti.