Medeniyet Üniversitesi’nden Kan Bağışına Destek

05/05/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı'nın kan bağış kampanyalarına destek veren kurumların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu sefer de İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kızılay Klubü’nün girişimleriyle öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar kan bağışlarıyla hem örnek oldu hem de Kızılay’a destek verdi.
 
Sağlık Bakanlığı ile birlikte ‘Güvenli Kan Temini’ Programını yürüten Türk Kızılayı, kan bağışının önemine dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda İstanbul Medeniyet Üniversitesinin güney yerleşkesinde “1 dakika için harekete geçin” sloganıyla kam bağışı kampanyası gerçekleştirildi. Etkinliğe kan bağışlarıyla Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve İMÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman da destek verdi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kızılay Klubü, Yeşilay ve Genç Yeryüzü Doktorları gönüllüleri de kurdukları stantlarla bilgilendirme yaptılar.
 
“Yıllık kan ihtiyacı 2 milyonun üzerinde”
 
Ülkemizin bir yıllık kan ihtiyacının 2 milyonun üzerinden olduğunu vurgulayan Genel Başkan Kınık, “2005 yılında yıllık kan bağışı rakamı 305 bindi, geçtiğimiz yıl ise 1 milyon 938 bin ünite kan topladık. Bu da 5 milyonu aşkın hastaya şifa oldu. Kan bağışlarını daha da arttırmak için bu şekilde üniversitelerimizin rektörlerinin ve uniklulüplerimiz öncülüğünde kampanyalar düzenleniyor. Kan bağışında bulunan gençlerimize ve bu konuda önderlik ettiği için rektörümüze teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadesinde bulundu.
 
“Kan sürekli ihtiyaçtır”
 
Öğrenciler ve çalışanların katkılarıyla Türk Kızılayı'na kan bağışında bulunduklarını söyleyen İMÜ Rektörü Karaman ise, “Kan’ın sürekli ihtiyaç olduğunu göstermek için Kızılay Klubümüzdeki gençlerimizle bu etkinliği düzenledik. Hayat enerjimizi bu pırıl pırıl gençlerden alıyoruz. Bir insanı kurtarmanın bütün insanlığı kurtarmak olduğu düşüncesiyle herkesi Kızılay’a kan bağışına davet ediyorum.” diye konuştu.
 
Güvenli Kan Temini Programı
 
Programın başladığı 2005 yılından 2011 yılına kadar geçen 6 yıllık süre içerisinde, “Bölgesel Kan Bankacılığı” sistemine geçilerek, yaklaşık 4 milyon kan bağışçısının bulunduğu bir veri tabanı oluşturuldu. Bilgisayarlı otomasyon ile tüm kan bankacılığı süreçleri izlenebilir hale geldi. Ülke genelindeki tüm hastanelere hizmet ulaştırılır hale gelinmiştir. Bugün bazı üniversite hastaneleri ile özel hastanelerin haricindeki tüm hastanelerin ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından karşılanmaktadır. Türk Kızılayı’nın 2020 hedefleri arasında ise Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın yüzde 100’ünü karşılamak yer alıyor.
 
Güvenli Kan Temini Programının temel hedeflerinden biri, kanın gönüllü, sürekli ve bilinçli bağışçılardan elde edilmesidir. Bu kapsamda toplumumuzu gönüllü ve sürekli kan bağışında bulunmaya teşvik etmek amacıyla eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmaların çok olumlu yansımaları olurken ve Türk Kızılayı’na bağışlanan kan rakamları ile gönüllü kan bağışçılarının sayısındaki artış devam ediyor.