Gıda Yüklü “İyilik Gemisi” Somali’ye Uğurlandı

09/05/2016 Paylaş:   

Somali’de açlıktan kaynaklı ölümlerin önüne geçen Türkiye, ülkeye yardımlarını aralıksız sürdürüyor. Somali’ye son olarak 11 bin ton gıda malzemesi gönderildi. İyilik Gemisi ile yola çıkan un ve şeker yüklü kargo, başkent Mogadişu’ya ulaştıktan sonra Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
 
AFAD ve Türk Kızılayı organizasyonuyla Haydarpaşa Limanı’nda bir tören gerçekleştirildi. İyilik Gemisi uğurlama törenine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç ve Dr. Naci Yorulmaz, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ile Kızılay ve AFAD çalışanları katıldı.
 
“Bölgedeki insani krizler tekrarlıyor”
 
Törende yaptığı konuşmada Somali ve Doğu Afrika'nın 2011'de derin bir insanlık krizi yaşadığını aktaran Genel Başkan Kınık, “O gün milletimizin ve devletimizin büyük bir eş güdümüyle dev bir insanlık operasyonu başladı. O gün kamu kurumlarıyla birlikte bu yardımları o bölgeye ulaştırdık. Afetin erken dönem etkileri geçtikten sonra o bölgeyi şenlendirecek ve kalkındıracak yatırımlara giriştik” diye konuştu.
 
Söz konusu bölgenin her 5-6 yılda bir küresel afet kriziyle karşı karşıya kaldığı tespitinde de bulunan Kınık, Afrika'nın son 2-3 yıldır yağmur almada sıkıntı yaşadığını aktardı.
 
Yardımın toplam değerinin 23 milyon lira olduğu bilgisini veren Kınık, şu değerlendirmelerde bulundu: “Arkada bu gemi gibi iki gemimiz daha olacak. İnşallah planlı bir süre içerisinde bunları o bölgeye intikal ettireceğiz. 50 bin ton şeker ve 50 bin ton buğday bu anlamda şeker fabrikalarından ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nden Somali için ayrılmıştı.”
 
İyilik Gemisinde sağlık ve inşaat malzemeleri de var
 
Türkiye'nin Somali için bütün gücünü seferber ettiğini dile getiren AFAD Başkanı Fuat Oktay ise şunları söyledi. “Bugün Somali'nin önünde yeni bir ufuk açıldı. Türkiye'nin gittiği yerlerde bir defaya mahsus değil, daima orada olduğunu gösteren bir durumun ispatındayız. Kızılay'ımızla beraber bugün, Anneler Günü olması nedeniyle özellikle seçildi. Somalili annelerin de yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Gönderdiğimiz bu yardımlar devletimizin ve milletimizin yardımlarıdır. Beş yıldır devam eden yardımların bir halkasıdır.”
 
Oktay, gemide sağlık ve inşaat konusunda ihtiyaç duyulan alet ve cihazların da gönderildiği bilgisini verdi. Oktay, 15 günlük yolculuk sonunda yardımların yerine ulaşacağını dile getirdi.