Karabük Üniversitesi’nden “Kan Bağışı” Duyarlılığı

11/05/2016 Paylaş:   

Düzenli ve sürekli bağışçılar sayesinde Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılamak için titiz bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılayı, özellikle gençlerin kan bağışına desteğini artırmaya çalışıyor. Üniversitelerde geniş katılımlı kan bağışı organizasyonları gerçekleştiren Kızılay, böylece farkındalık oluşturuyor.
 
Bu çağrıya üniversiteler de sessiz kalmıyor. Bunlardan biri olan Karabük Üniversitesi geçen yıllarda olduğu gibi yine önemli bir etkinliğe imza attı. Üniversitenin spor salonunu dolduran üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri bir günde bin 354 ünite kan bağışlayarak dikkat çekti. Bu önemli günde Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile bölgedeki şubelerin başkan ve yöneticileri de üniversitelileri yalnız bırakmadı.
 
1 dakika için harekete geçin
 
“1 dakika için harekete geçin” sloganıyla üniversitenin spor salonunda kan bağışlamak için sıraya giren öğrencilere seslenen Genel Başkan Kınık, kan vermenin bir vazife olduğunu, 3 bin 330 kişilik dev bir ordunun bu konuyla ilgili çalıştığını anlattı. Türkiye'de bin 250 hastaneye 7 gün 24 saat güvenli kan temin edildiğini dile getiren Kınık, buradaki en büyük gücün bağışçılar olduğunu kaydetti.
 
Türkiye'de yılda 2,6 milyon ünite kan ihtiyacı bulunduğunu belirten Kınık, kan bağışı oranının artması gerektiğini ifade etti. Bu konuda en çok gençlere güvendiklerini söyleyen Kınık gençlere, “18 yaşını tamamladığınızda ehliyet kursuna kayıt olmadan önce Kızılay Kan Merkezine geliyorsunuz ve kan bağışı formlarını dolduruyorsunuz” diye seslendi.
 
“Kendi kan endüstrimizi kuracağız”
 
“2017 sonuna kadar kendi kan endüstrimizi (plazma fraksinasyon fabrikası) kuracağız. Dışarıya yapmış olduğumuz yaklaşık 1 milyar liralık ödeneği bundan sonra yapmayacağız. Kendi kan ürünlerimizi kendimiz üreteceğiz” diyen Kınık, 18-65 yaş arasındaki her sağlıklı bireyin erkeklerde yılda 4, kadınlarda ise 3 kere olmak üzere kanlarını bağışlayabileceğini belirtti.
 
Karabük Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşen kan bağışı etkinliğinin tüm kurum ve kuruluşlara örnek olması gerektiğini de vurgulayan Kınık, kan bağışında bulunan yöneticilere, öğrencilere, öğretim üyelerine ve çalışanlara teşekkür etti.
 
Tören sonrasında kan bağışlayan öğrencilerle sohbet eden, Kızılay çalışmaları hakkında bilgi veren Kınık, etkinliğe destek veren üniversitenin Sinema Kulübü, Drama Kulübü ile Aylin Müzik Grubu üyeleriyle sohbet etti, çalışmalarına ortak oldu. Aylin Müzik Grubu ile ritim tutan Kınık, kan bağışında bulunanların sağlık kontrollerini de yaptı.
 
Karabük temasları
 
Karabük temasları kapsamında Karabük, Safranbolu, Eflani, Eskipazar ve Yenice Şubelerinin başkan ve yöneticileri ile birlikte Türk Kızılayı Karabük Yerel Afet Yönetim Merkezinde incelemelerde bulunan Genel Başkan Kınık, Vali Orhan Alimoğlu, Belediye Başkanı Rafet Vergili, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy’u da makamlarında ziyaret ederek Kızılay çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Karabük ve Safranbolu Şubelerini de ziyaret eden Kınık, bölgedeki Kızılay yatırımları hakkında bilgi aldı, yeni projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.