Genel Başkan Dr. Kınık'tan Patrik Bartholomeos'a Ziyaret

11/05/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın ziyaret ettiği Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Türk Kızılayı yurt içinde ve yurt dışında takdire şayan işlere imza atıyor” diyerek Genel Başkanlık görevinde başarılar diledi.
 
Dualarımız Kızılayımız İçin
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret etti. Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'nde gerçekleşen ziyarette Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık'a görevinde başarılar dileyen Patrik Bartholomeos, Kızılay'ın yurtiçi ve dışında ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşarak takdire şayan çalışmalara imza attığını belirtti. Fener Rum Patriği Bartholomeos “Dualarımız, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yalnız bırakmayan Kızılayımız için” diyerek tüm Kızılaycılara başarılar diledi.
 
İşbirliğimiz Sürecek
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık da Türk Kızılayı'nın 148 yıllık köklü bir kuruluş olduğuna dikkat çekerek, Osmanlı döneminde Balkanlar'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Ortadoğu'ya kadar birçok bölgeye hizmet götürüldüğünü ve bugün de götürülmeye devam edildiğini anlattı. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Türk Kızılayı ve Fener Rum Patrikhanesi’nin geçtiğimiz günlerde Türk Kızılayı’nın kurucusu ve ilk Genel Başkanı Marko Paşa’yı anma töreni düzenlediğini hatırlatarak “Anma töreninin ardından iadeyi ziyarette bulunmak için buradayız” dedi. Türk Kızılayı’nın bugüne kadar ülkemizdeki Rum vakıf ve cemaatlerinden gelen yardım taleplerini Fener Rum Patrikhanesi işbirliği ile karşıladığını hatırlatan Genel Başkan Dr. Kınık bundan sonra da işbirliği ve ortak çalışmaların süreceğini sözlerine ekledi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos da işbirliğinden memnuniyet duyacağını belirterek memleketi olan Gökçeada’daki Türk Kızılayı Gökçeada Şubesi’ne üyesi olduğunu söyledi. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Patrik Bartholomeos’a Türk Kızılayı’nın güvenli kan temini başta olmak üzere yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Görüşmenin sonunda Genel Başkan Dr. Kınık, Bartholomeos'a günün anısına plaket takdim etti. Patrik Bartholomoes da kitap ve paskalya yumurtası hediye etti.