Türk Kızılayı’ndan Afganistan’a Yardım Atağı

12/05/2016 Paylaş:   

Bugün birçok ülkede insani yardım operasyonu yürüten, milyonlarca insanın yarasına merhem olan Türk Kızılayı, daha önce birçok defa yardımda bulunduğu Afganistan’a yeniden yardım eli uzatacak.
 
Ülkede yaşanan insani krizler hakkında bilgi almak ve yapılacak yardımlara ilişkin görüş alışverişinde bulunmak için Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Abdullah Tatlıcı ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu Afganistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
Afganistan Kızılayı Genel Başkanı Fatima Gailani ile ülkedeki insani yardım konularını değerlendiren, dezavantajlı gruplara verilen hizmetleri ele alan Kızılay heyeti, görüşmenin sonunda işbirliği mutabakatı imzaladı.
 
Afganistan’a Yardım Ofisi Açılacak
 
Türk Kızılayı’nın geçmiş yıllarda olduğu gibi Afganistan’a ve Afgan Kızılayı’na yardımlarını sürdüreceğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, “Kardeşliğimizi işbirliği mutabakatı ile resmiyete taşıdık. İlerleyen aşamada Afganistan’da Türk Kızılayı Delegasyon Ofisi de açmayı planlıyoruz. Yardımlarımıza yakın bir süre sonra başlayacağız” dedi.
 
Afgan Kızılayı Genel Başkanı Fatima Gailani ise güçlü iki ulusal derneğin insani yardımda işbirliği yapmasının önemli bir adım olduğunu söyleyerek, memnuniyetini dile getirdi.
 
Kızılay heyeti Afganistan temasları kapsamında Kabil Konukevi’ni de ziyaret etti. Zihinsel engelli bireylere hizmet verilen tesiste incelemelerde bulunan Kızılay heyeti, çocuklarla da yakından ilgilendi.
 
Kızılay heyeti Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Ali Sait Akın ve TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ile görüşmelerde bulunup, ülkedeki insani krizlere ilişkin detaylı bilgi aldı.