Genel Başkan Kınık Yabancı Basınla Buluştu

19/05/2016 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Dünya İnsani Zirvesi hazırlıklarını ve yeni dönem projeleri paylaşmak, gerçekleştirilen insani yardım operasyonlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla yabancı basın temsilcileriyle İstanbul’da düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.
 
Dünya basınının Türkiye temsilcilerinin katıldığı İstanbul’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya Genel Başkan Dr. Kerem Kınık'ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de ev sahipliği yaptı.
 
“Ortak Kızılay yapısı için nabız yoklayacağız”
 
Kızılay'ın tarihini, yaptığı çalışmaları ve hedeflerini aktaran Kınık, ilki düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi'nin ev sahibi konumunda olduklarını belirtti. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay hareketinin 190 üyesi bulunduğunu ve pek çok ulusal derneğin katılacağını kaydeden Kınık, “İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki 57 Kızılay ve Kızılhaç'a davetiye gönderdik. Onlarla birlikte beyin fırtınası yapacağız. Hatırlarsanız Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam İşbirliği Zirvesi'nde önerdiği 'ortak Kızılay' yapısı vardı. Bu ortak Kızılay yapısının kurulabilmesi için bir nabız yoklaması olacak. İslam İşbirliği Teşkilatına üye Kızılay ve Kızılhaç örgütlerinin güçlendirilmesi ve birleştirilmesine dönük çalışmalarımız olacak. Yapılması gereken reformlarla alakalı kanaatlerimizi de Genel Kurul'a Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla ileteceğiz."
 
“Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu başkanlığına adayız”
 
Dünya İnsani Zirvesi'nde bütün dünyanın gözünün İstanbul'a çevrileceğini belirterek, "Bu farkındalığı kullanmak istiyoruz" diyen Kınık, Türk Kızılay'nın, Kızılay ve Kızılhaç Federasyonun başkanlığa adaylığının söz konusu olduğunu, bu konuda da bir çalışma yürüteceklerini dile getirdi. Kınık, Kızılay ve Kızılhaç hareketinin insani yardım sistemi içindeki payının artırılması için de harekete enerji vermeye çalışacaklarını ifade etti.
 
Kızılay'ın 2020 hedefleri
 
Konuşmasının devamında Kızılay'ın 2016-2020 hedeflerinden de bahseden Dr. Kerem Kınık, bu hedefleri hayata geçirdikçe daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşılacağını ve uluslararası kamuoyunda daha güçlü bir insani yardım kuruluşu olunacağını belirtti. Toplantının sonunda Genel Başkan Kınık, basın mensuplarından gelen soruları da cevaplandırdı.