Bayırbucaklı Türkmen Çocuklara “Çadır Sinema”

19/05/2016 Paylaş:   

Rejim güçlerinin yoğun bombardımanından kaçarak Türkiye’ye gelen ve kendileri için Hatay Yayladağı’nda kurulan Güveççi Geçici Konaklama Tesisinde yaşayan Bayırbucak Türkmenlerinin her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Özellikle çocuklar için çeşitli aktiviteler organize ediliyor. Son olarak konaklama tesisinde bir “çadır sinema” kuruldu.
 
Türk Kızılayı Hatay İl Ekip Başkanlığı’nın girişimi ve bağışçıların desteğiyle Konaklama Tesisinde bir çadır sinema yapıldı. Gülen Yüzler ismiyle faaliyete başlayan sinemadan öncelikli olarak çocuklar faydalanıyor. Şu an bin 150 çocuğun bulunduğu kampta çocukların güzel vakit geçirmesi için elinden geleni yapan, Mobil Çocuk Dostu Alan ile çeşitli etkinlikler organize eden Kızılay, sinema sayesinde çocukların hayatına yeni bir renk kattı.
 
Film İzlemenin Keyfi
 
Tüm donanımı ve filmleri bağışçılardan karşılanan çadır sinema salonunda filmlerden önce Kızılay’ın faaliyetlerinin anlatan animasyonlar izlettiriliyor. Sonrasında ise yerli ve yabancı animasyon filmlerle keyif dolu saatler geçiren çocuklar, talep ettikleri filmleri de izleme fırsatı buluyor.
 
Çadır sinema salonundan yetişkinler de faydalanabiliyor. Kadınlar ve erkekler için ayrı seanlar düzenleniyor.