Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kan Bağışı Rekor Denemesi

21/05/2016 Paylaş:   

Düzenli ve sürekli bağışçılar sayesinde Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılamak için titiz bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılayı’nın ‘gönüllü kan bağışçısı’ çağrısına destek veren üniversiteler rekor üstüne rekor kırıyor. Kuruluş yıldönümü 1911’e atfen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri de 1911 ünite kan bağışı için kolları sıvadı.
 
Türk Kızılayı’nın düzenli kan bağışçısı desteğini ve farkındalığı artırmaya yönelik yürüttüğü çalışmalarına en büyük destek üniversite gençliğinden geliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Kızılayı Merter Şubesi, üniversitenin Beşiktaş ve Davutpaşa Kampüslerinde  “Akacak kan damarda durmasın! Yıldız’da Rekor Kırılsın” sloganıyla YTÜ’nün kuruluş yıldönümü olan 1911 yılına atfen, atfen 1911 ünite kan bağışı hedefiyle kampanya başlattı.
 
İlk kan bağışı Rektörden
 
Bir günde 1911 ünite kan bağışı hedefiyle başlayan etkinliğin açılışında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, üniversite yöneticileri ile Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Merter Şube Başkanı Erhan Tan ve Fenerbahçe Kulübü Fatih Şube Başkanı Yahya Uğur da kan bağışında bulundu.
 
YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Türk Kızılayı ile birlikte 8 yıldır bu kampanyayı gerçekleştiriyoruz. Kampanyanın ilkini Çanakkale'de 250 bin şehidin anısına kan bağışlayarak gerçekleştirdik. Türk Kızılayı Merter Şubesinin desteğiyle rekor kırmak için bugün yine bir aradayız. Türkiye'nin kan ihtiyacının karşılanması konusunda en etkin ve tek yetkili Türk Kızılayı. Kızılay ile geçen sene gerçekleştirdiğimiz kampanyada bir günde bin 680 ünite kan topladık. Zaman zaman yıl içinde de kampanyalar yapıyoruz ama bu çok daha özel. İki kampüsümüzde yüzlerce üniteyle beraber bu sene rekor kırmak istiyoruz" diye konuştu.
 
Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan da Türkiye'nin yılda 2,5 milyon ünite kana ihtiyacı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kan bağışı kampanyalarımıza son dönemde öğrencilerin ilgisi daha da yoğun. Üniversiteli öğrenciler, bu konuda aralarında tatlı bir rekabet ile yarışarak tüm üniversitelerde rekor denemeleri düzenliyorlar. Yıldız Teknik Üniversitesi de her zaman en büyük destekçimiz. Kan acil değil, sürekli ihtiyacımız. Üniversitedeki öğrencilerimizin de bu etkinliklerle düzenli kan bağışçısı olmaları önemli. Düzenli ve gönüllü bağışçı olmaları için farkındalık oluşuyor bu etkinliklerle. Gençlerimize minnettarız."  
 
Etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Ekibi’nin gösterisinin yanı sıra çeşitli ikramlar ile şenlik havasına dönüşen etkinlikte öğrenciler adeta birbiriyle yarıştı. 
 
Türk Kızılayı’nın gönüllü kan bağışı ve farkındalık çalışmalarına destek veren Karabük Üniversitesi öğrencileri tarafından 10 Mayıs’daki rekor denemesinde 1327 kan bağışı yapılmıştı. 28 Mart tarihinde Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin kan bağışı rekoru 1625 ünite olmuştu. Akşam saatlerine kadar süren etkinlikte ise Yıldız Teknik Üniversitesi 1024 ünite kan bağışında kaldı.