“Dünya İnsani Zirvesi” Başladı

22/05/2016 Paylaş:   

Bu yıl ilk defa Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilen, dünya genelinden binlerce karar alıcıyı bir araya getiren Dünya İnsani Zirvesi yoğun bir gündemle başladı. Organizasyonda önemli bir yeri olan Türk Kızılayı da Zirvede boy gösteriyor. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık başta olmak üzere Kızılay üst düzey yöneticileri insani krizlere daha fazla dikkat çekilmesi noktasında temaslarda bulunuyor.
 
İstanbul’da başlayan ve üç gün sürecek olan Dünya İnsani Zirvesi yoğun gündem nedeniyle hızlı başladı. Zirve öncesi gerçekleştirilen Akademik Forum’un moderatörlüğünü Genel Başkan Kınık yaptı. Zirvenin gerçekleştirildiği İstanbul Kongre Merkezi’nde bayrak töreni sonrası Zirve resmen başladı.
 
Zirvenin ilk gününde “İnsanlığın Geleceği İçin Bir Arada” konferansına da katılan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, gençlerin, adalet, paylaşma duyguları ve dünyayı değiştirebileceklerine olan inançlarıyla sorunların üstesinden gelebileceğini belirterek, “Çünkü sizler bu dünyanın geleceği ve geleceğin liderlerisiniz. Geleceğe hazırlanırken sadece ailenizi, kendinizi değil insanlığı düşünerek hazırlanın. O zaman bu dünya daha güzel ve yaşanabilir bir yer olacaktır” dedi.
 
“Gençlerin Hesapsız Yaklaşımına İhtiyaç Var”
 
Hayalleri ve “Dünyayı nasıl değiştirebilirim?” deme gücü olan herkesin hangi yaşta olursa olsun genç olduğunu ifade eden Kınık, insanlığın ve toplumların kaderini hep gençlerin değiştirdiğini dile getirdi. Kınık, kötü gidişatlara gençlerin "dur" diyebileceğinin altını çizerek, şöyle konuştu:
 
“Tarihte olduğu gibi bugün de gençlere sorunları çözmek noktasında ihtiyaç var. Yaşadığımız dünyada silahlı çatışmalar geçtiğimiz 20 yıla göre iki kat arttı. Doğal ve beşeri afetlerden etkilenen insan sayısı 220 milyona ulaştı. Silah zoruyla evini ve ülkesini terk etmek zorunda kalan mülteci sayısı 65 milyon. Her gün 42 bin 500 insan mülteci oluyor. Bu insanlar evlerini ve yüzyıllardır yaşadıkları topraklarını durduk yere terk etmediler. Bu insanlar bir yaşam kaygısı içindeler, çocuklarına, ailelerine daha güvenli bir gelecek sağlamak için farklı bir coğrafyaya tutunmak ve ülkelerini terk etmek zorunda kalıyorlar. İşte böyle sorunlarla boğuştuğumuz bir dünyada sizlerin o saf ve hesapsız yaklaşımınıza dünyanın ihtiyacı var.”
 
“Başkalarının Derdiyle Dertlenebilirsek İnsanız”
 
Kınık, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, 180 ülkeden temsilci ve 6 bin civarında insani yardım paydaşının insanlığın sorunlarını ele alacağını ve bu sorunlar için çözüm yolları arayacağını söyledi. Kızılay'ın daha adil bir dünya için hizmet verdiğini belirten Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Kızılay, 148 yıllık dev bir kuruluş. Türkiye'de 700 şubemiz ve 6 bin çalışanımız var. Şimdiye kadar dünyanın 146 ülkesine insani yardım götürdük. Halen götürmeye devam ediyoruz. Afrika boynuzunda 2011'dekine benzeyen bir kuraklık krizi var. Bu bağlamda geçen ay Mogadişu'ya 11 bin tonluk insani yardım malzemesi gönderdik. İki ay önce çatışmalardan dolayı çok büyük sıkıntı yaşayan Yemen'e 10 bin tonluk gıda gönderdik. Önümüzdeki ramazan ayında tekrar Somali'nin kuzey bölgesi ve Etiyopya'ya insani yardım taşıyacak 10 bin tonluk gemimiz yola çıkacak. Bizler eğer başka insanların dertleriyle dertlenebilirsek insanız, insan olarak kalabiliriz. Bir başkası aç yatarken biz tok yatabiliyorsak o anlamda insanlığımızı sorgulamamız gerekiyor.”
 
“Geleceğe, İnsanlığı Düşünerek Hazırlanın”
 
Kınık, bugün dünyada her gece 980 milyon insanın aç olarak başını yastığa koyduğuna dikkati çekti. Her yıl 5 yaşına varamadan 3,5 milyon bebeğin açlıktan öldüğünü ancak diğer tarafta dünyada fazla gıda ve enerji tüketmekten hastalanan insanlar bulunduğunu aktaran Kınık, şunları kaydetti: “Dünyada yılda 4 milyar ton gıda üretiliyor ancak bu gıdanın 1,3 milyar tonu hiç tüketilmeden çöpe atılıyor. İsraf yapıyoruz. Elimizdekileri paylaşmıyoruz. Bu dünyanın bize verdiği nimetler herkese yetecek kadar çok. Siz gençler, bu adalet ve paylaşma duygularınızla bu dünyayı değiştirebileceğinize olan inancınızla bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Çünkü sizler bu dünyanın geleceği ve geleceğin liderlerisiniz. Geleceğe hazırlanırken sadece ailenizi, kendinizi değil insanlığı düşünerek hazırlanın. O zaman bu dünya daha güzel ve yaşanabilir bir yer olacaktır.”
 
İnsani Yardım Aktörleriyle Görüşme
 
Genel Başkan Kınık ve Kızılay yöneticileri, Zirve kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, BM Genel Sekreter Yardımcısı Kyung-Wha Kang, IFRC ve ICRC Başkanları ile bir araya geldi, ulusal derneklerinin başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptı.
 
Kızılay Kızılhaç delegasyonu brifing toplantısının da açılışını yapan Genel Başkan Kınık, Zirve kapsamında açılan stantları da ziyaret etti.