Sel Sularına Teslim Olan Sri Lanka’ya Kızılay Yardımı

23/05/2016 Paylaş:   

Aşırı yağışlar nedeniyle sel sularına teslim olan Güney Asya ada ülkesi Sri Lanka’nın yardımına koşan uluslararası yardım kuruluşların biri de Türk Kızılayı oldu. Ülkeye aile tipi çadır, battaniye ve güneş enerji aydınlatma kiti gönderildi.
 
200 kişinin hayatını kaybettiği, 500 bine yakın vatandaşın doğrudan etkilendiği sel sonrası harekete geçen Türk Kızılayı, hazırladığı yardım malzemelerini Sri Lanka’ya sevk etti. Burada Sri Lanka Afet Yönetim Bakanlığı, Sri Lanka Kızılhaçı yetkilileri ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği yetkilileri tarafından karşılanan yardım malzemeleri, gerekli işlemlerinin ardından afetzedelere gönderilmek üzere teslim edildi.
 
Yardım malzemelerinin teslim törenine Büyükelçi Tunca Özçuhadar da katıldı. Yardım malzemelerini Sri Lanka Afet Yönetim Bakanı Anura Priyadarshana Yapa'ya teslim eden Büyükelçi Özçuhadar, 2004 yılında meydana tsunami sonrası ülkeye ilk yardıma koşan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini, yaşanan son sel sonrasında da Türkiye’nin hızla harekete geçtiğini belirterek, Sri Lanka’nın acısının paylaşıldığını ifade etti.
 
Bakan Yapa ise yaptığı konuşmada, yardımlar için Türkiye’ye teşekkür ederek, şu an 3 milyondan fazla mülteciyi kendi imkanlarıyla misafir eden Türkiye’nin bu şartlar içinde Sri Lanka’ya yardımda bulunmasının anlamlı olduğunu kaydetti. Türk Kızılayı’nın tsunamiden etkilenen halkına 2005 yılında 250 konut yaprak destekte bulunduğunu da hatırlatan Bakan Yapa, Sri Lanka halkının Türkiye’yi unutmasının mümkün olmadığını sözlerine ekledi.