DİZ'in En Renkli Etkinliği: “5 Kıtadan 10 Çorba”

23/05/2016 Paylaş:   

Dünya İnsani Zirvesi tüm hızıyla devam ederken, birbirinden renkli stantlar katılımcıların dikkatini çekiyor. Hiç kuşku yok ki bunlardan biri de Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirilen “5 Kıtadan 10 Çorba” etkinliği.
 
İstanbul Kongre Merkezi’nde kurulan çadırlarda Türkiye, Suriye, Pakistan, Somali, Haiti, Endonezya, Filistin, Sudan ve Bosna'nın yerel çorbalarını hazırlayan Hazer Amani şefliğindeki Kızılay aşçıları, Zirvenin en renkli etkinliğine de imza atmış oldu.
 
“5 Kıtadan 10 Çorba” etkinliğinin Türk Kızılayı'nın zirvedeki pek çok yan etkinliğinden biri olduğunu, etkinlikte Kızılay'ın insani yardım noktasında aktif olarak yardım faaliyetlerinde bulunduğu coğrafyalardaki ülke mutfaklarından çorbaları katılımcılarla buluşturduklarını ifade eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, her gün 2-3 bin katılımcıya çorba ikram edileceğini anlattı.
 
Çorbalara üst düzey ilgi
 
Kınık, “Buradaki amacımız, doğal ya da beşeri afetlerden etkilenen bölgelerdeki insanların, kültürlerin bizler gibi yaşayan insan ve kültür olduğunu dünyaya aktarmak. Bu çerçevede çorba sunumuyla o insanların sorunlarını da dile getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Kerem Kınık, yöresel çorbaları tatmak için devlet ve hükümet başkanlarını da stantlarına davet ettiklerini belirterek, stantlarda bakanları, bürokratları ve üst düzey yetkilileri gördüklerini aktardı.
 
Konuklara, Türk mutfağından ezo gelin ve ayran çorbasının yanı sıra Haiti'ye özgü tabak-sığır çorbası, Bosna usulü sebzeli tavuk çorbası, Somali usulü körili tavuk çorbası, Sudan usulü kırmızı mercimek çorbası, Filistin usulü frik çorbası, Suriye usulü kırmızı mercimek çorbası, Pakistan'ın limonlu ve otlu mercimek çorbası, Endonezya usulü tavuk çorbası ikram ediliyor. Ayrıca zirvede öğlen ve akşam yemeklerinde sığınmacılara dağıtılan menülerden oluşan yemekler de sunuluyor.