Kınık, “Adaletsiz Dünya Sürdürülebilir Değildir”

25/05/2016 Paylaş:   

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “Kadın ve Çocuk Ekseninde Türkiye İnsani Yardım Perspektifi” panelinde, yaşanan acılara bir kez daha dikkat çekildi. Savaşlardan ve çatışmalardan en fazla zarar görenlerin kadın ve çocuklar olduğuna dikkat çekilerek, buna bir son verilmesi çağrısı yapıldı.
 
Küresel insani yardım sisteminin masaya yatırıldığı zirve 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla Türkiye'nin ev sahipliğinde devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Zirve kapsamında yüzlerce yan etkinlik, onlarca panel düzenleniyor. Bunlardan biri de “Kadın ve Çocuk Ekseninde Türkiye İnsani Yardım Perspektifi” konulu panel oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, TİKA Başkanı Serdar Çam ve AFAD Başkanı Fuat Oktay’ın katılımıyla gerçekleşen panelde insan kaynaklı afetlerde en fazla zarar gören kadınların ve çocukların durumu değerlendirildi.
 
Panelin açılış konuşmasını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un eşi Soon-taek yaparken, panelin kapanış konuşması Emine Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.
 
“En büyük mağduriyeti kadınlar ve çocuklar yaşıyor”
 
Konuşmasında; açlık, gelir adaletsizliği, savaşlar ve doğal felaketlerin yol açtığı krizler karşısında insani yardım anlayışının gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Emine Erdoğan, insanlığın bu ağır yükleri artık taşıyamadığını söyledi. Bu krizlerin ortasında en büyük mağduriyeti kadınların ve çocukların yaşadığına dikkat çeken Emine Erdoğan, kadın ve çocukların, savaşın yıkıcı etkileri yanında yaşamlarını ağır psikolojik travmalarla sürdürmek zorunda kaldıklarını belirtti.
 
“İnsan onuruna yakışır bir siyasal ve ekonomik sistem kurmak durumundayız. Umuyorum ki, Dünya İnsani Zirvesi, ahlaki ve insani açıdan bir paradigma değişikliği için milat olur. İnsani yardım politikalarının gözden geçirilmesine vesile olur” diye konuşan Emine Erdoğan, insani yardımın sadece acil durumlarda gönderilen yardım kolilerinden ibaret olmadığını, kalkınma desteklerinin de önemli olduğunu ifade etti.
 
“Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalı”
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık da bugün dünyaya bakıldığında kadınların ihmal edildiğini, erkeklerden daha fazla sömürüldüğünü, daha çok çalışıp daha az kazandığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Dolayısıyla bu çerçevede kadınlara yönelik yapılacak çalışmalarda, bu açığın kapatılabilmesi için pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Bugün bazı sayılara bakıldığında özellikle Asya Pasifik bölgesinde ağırlıklı olmak üzere 500 bin kadını doğum sırasında kaybediyoruz. Bunun büyük bir kısmı doğum öncesinde yakalandıkları hastalıklardan. Bu anlamda özellikle Afrika ve Asya Pasifik'teki kadınlar ağırlıklı olmak üzere tüm dünyadaki kadın ölümlerinin yaklaşık yarısı bulaşıcı hastalıklardan, gebelik ve doğum dönemindeki hastalıklardan ve beslenme yetersizliklerinden kaynaklanıyor. Her iki kadından bir tanesi önlenebilir sebeplerle hayatını kaybediyor.”
 
Kınık, eğer yoksulların kendi evlerinde besleyip, kalkındırılmazlarsa sınır kapılarındaki kötü insani manzaralarla daha fazla yüzleşileceğini belirterek, “Dolayısıyla varlığımızı paylaşmak zorundayız. Bugün dünyada yılda 4 milyar ton gıda üretiliyor. 1,3 milyar tonu tüketilmeden çöpe atılıyor. Tasarruf yapmak zorundayız. Dünyanın yarısı açlıktan dolayı hastalanıyor ölüyor, diğer yarısı fazla yemekten dolayı hastalanıp ölüyor. Böyle bir dünya, böyle bir adaletsiz dünya sürdürülebilir bir dünya değildir” ifadelerini kullandı.
 
İslam Kalkınma Bankası ile işbirliği
 
Panelin sonunda Kızılay, TİKA ve AFAD ile İslam Kalkınma Bankası arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu tarihi törene Emine Erdoğan da eşlik etti.