Dünya İnsani Zirvesi’ne Kızılay Damgasını Vurdu

25/05/2016 Paylaş:   

Birleşmiş Milletler tarafından bu yıl ilki Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi sona erdi. Onlarca panel ve yan etkinlikle dünyadaki insani krizlere ve yardımlara dikkat çekilen Zirve’ye Türk Kızılayı damgasını vurdu. Dünya mutfağından çorbaların ikram edildiği stantlarıyla, afet simülasyon oyunuyla, insani yardıma gerçekçi çözümler getirdiği projeleriyle dikkatleri üzerine çeken Kızılay, uluslararası temsilcilerin en çok ilgi gösterdiği kuruluş oldu.
 
173 ülkeden yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen zirveye, yerli ve yabancı toplam 900 basın mensubu katıldı. Zirve’nin hayata geçirilmesinde en büyük ortaklardan biri olan Türk Kızılayı, büyük bir kadroyla Zirve’de yer aldı. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık başta olmak üzere üst düzey yöneticiler ile Kızılay çalışanları yoğun gündemde önemli temaslarda bulundu, işbirliği anlaşmalarına imza attı, panellere katıldı, yerli ve yabancı katılımcıları misafir etti.
 
Önemli temaslar gerçekleştirildi
 
Genel Başkan Kınık, zirve öncesi ve zirve sırasında Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu Başkanı, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı, ulusal derneklerin Genel Başkanları ve devlet temsilcileriyle ikili temaslarda bulundu, insani yardımların daha etkin bir şekilde gerçekleşmesi için işbirliklerinin önemine dikkat çekti.
 
Zirve’de birçok panelin oturum başkanlığını da Kızılay üst düzey yöneticileri yaptı. Özellikle Suriye’de yaşananlara dikkatlerin çekildiği bu panellerde Kızılay’ın insani yardım yaklaşımları ele alındı, bundan sonra yapılması gerekenler katılımcılarla birlikte değerlendirildi.
 
Yan etkinlikler dikkat çekti
 
Zirve kapsamında onlarca yan etkinlik düzenlendi. Kızılay özellikle “5 kıta 10 çorba” yan etkinliği ile katılımcıların en fazla ilgi gösterdiği yan etkinliği gerçekleştirdi. Dünya mutfağından çorbalar Zirve boyunca katılımcılara ikram edildi. Her mutfak için ayrı stantlar kurulmasına rağmen stant önünlerinde uzun kuyruklar oluştu.
 
Bir diğer dikkat çeken yan etkinlik ise afet simülasyon oyunu oldu. Sanal gerçeklik içerikleri geliştiren PulseVR ile depremde güvenlik ve hayatta kalma konulu eğitici Sanal Gerçeklik projesini hazırlayan Kızılay, Zirve katılımcılarına da bu deneyimi yaşattı. En yeni sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak (HTC Vive) oluşturulan proje, kullanıcıları deprem anına hazırlayarak, depremi hissedip, ardından binadan kaçışı tecrübe etmeye imkânı veriyor.
 
Suriyeli misafirlere hizmet veren Toplum Merkezleri, Çocuk Dostu Alan ile Kızılay Gıda Kart hakkında da katılımcıları bilgilendiren Kızılay, Zaman Tüneli fotoğraf sergisiyle de çalışmalarını görsel olarak destekleme imkanı buldu.
 
İki gün boyunca devam eden Dünya İnsani Zirvesi’ne 10 bin kişi katılırken bunların yaklaşık 6 bini Türk Kızılayı’nın yan etkinliklerinden faydalanma imkanı buldu. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, başarılı geçen Zirve boyunca büyük bir gayret gösteren Kızılaycılara teşekkür etti.