Kınık: “İnsani Yardım Sisteminin Yeni Bir Bakış Açısına İhtiyacı Var”

26/05/2016 Paylaş:   

İnsani krizlere ve yardımlara dikkat çekmek için bu yıl ilki Türkiye’de gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi’nden sonra önemli bir etkinliğe daha imza atıldı. Dünya Müslüman Hayırseverler Konseyi (WCMP) tarafından düzenlenen “Dünya Hayırseverler Forumu”nda önemli konular masaya yatırıldı.
 
Yardım programlarının ele alındığı forum, İslam dünyasından önemli kurum ve kuruluşların, bankaların, yatırımcıların temsilcilerini bir araya getirdi. İstanbul’da düzenlenen Forum’a Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da katıldı. Dünyada çatışmaların uzamaması için uluslararası politik ve ekonomik mekanizmaların insani yardım aktörleriyle birlikte çalışması gerektiğini söyleyen Kınık, İslam dünyasındaki hayırseverleri bir araya getiren etkinliğin Dünya İnsani Zirvesi sonrasında gerçekleştirilmesinin büyük anlam taşıdığını belirtti.
 
Forumun yardımların teşvik edilmesi, dünyadaki krizlere daha sürdürülebilir bağış ve finans sistemi sağlanmasına katkı sunduğunu ifade eden Kınık, etkinlikte 21. yüzyıldaki insani yardım sistemini ve gelecekte mevcut sistemin ihtiyaç duyduğu revizyon ile reformları ele aldıklarını kaydetti.
 
İnsani yardım mekanizması
 
Özellikle 2005'ten bu yana revize olmayan insani yardım sisteminin yeni bir bakış açısına ihtiyacı olduğunu ortaya koyduklarını dile getiren Kınık, şöyle konuştu: “2005'teki reform bize üç farklı yaklaşım getirmişti. Bu büyük devrim niteliğindeydi. BM, insani yardım sistemine koordinasyon mekanizmasını önerdi ve İnsani Yardım Ofisi kuruldu. Bu da insani yardım oyuncuları arasındaki mekanizmayı sağladı. İkinci olarak uzmanlık sistemine göre kuruluşlar ayrıldı, kümelenme yapısı oluşturuldu. Herkesin her şeyi değil, herkesin bildiği işi yaptığı bir insani yardım sistemi kurulmaya çalışıldı ve bunda da büyük oranda başarılı olundu. Onun ötesinde sündürülebilir finansman modeli getirildi. Bütün bunların bir paydaşlık üzerine inşa edilmesi öngörüldü.”
 
Kınık, bugün gelinen noktada bazı sıkıntıların görüldüğüne dikkati çekerek, insani yardım mekanizmasını sadece insanlara sağlık, gıda temini sağlamak olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.
 
“Daha adil bir finansal dağılım bekliyoruz”
 
Ekonomik ve politik kurumaların da insani yardım sektörüyle paralel hareket etmesinin büyük önem taşıdığına işaret eden Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aksi takdirde bir kişiye yardım götürürken çatışmalar 10 kişiyi yardıma muhtaç hale getiriyor. Dünyada çatışmaların uzamaması için uluslararası politik mekanizmaların insani yardım aktörleri ile birlikte çalışması gerekiyor. Bütünleşik yaklaşımı gündeme getirmeye çalıştık. Bugün dünyada ihtiyaç olunun insani yardım 300 milyar doların üzerinde. Ne kadar topluyoruz, 26 milyar dolar. Yüzde 10'luk bir finansal karşılama söz konusu. Bu çok büyük bir acziyet ifade ediyor. İnsanlara yeteri kadar koruma sağlayamıyorsunuz, insani yardım desteği veremiyorsunuz. Özel koruma ihtiyacı olan kadın, özürlü, yaşlı ve çocuklara yeterli insani desteği sağlayamıyorsunuz. İnsani yardım aktörlerinden küçük ve orta büyüklükte olanların kaderleri hep o büyüklükte kalmak, bu sistem onları büyütmüyor. Büyükler hep büyük, küçükler hep küçük kalıyor. Daha adil bir finansal dağılım bekliyoruz. Bu anlamda sistemin yerel aktörlere daha fazla finans desteği vermesi gerekiyor. Ancak BM'nin insani yardım noktasındaki çağrısı sadece yüzde 42 noktasında karşılık buluyor.”
 
Dünya İnsani Zirvesinin sonuçlarına da dikkati çeken Kınık, zirvenin bütünleşik insani yapıyı oluşturmak için bir fırsat olduğunu ancak zirveye G-7 ya da G-20 gibi ülke liderlerinin katılmamasının beklentiyi karşılamadığını söyledi. Kınık, her şeye rağmen ortaya koyulan yaklaşımın güçlü olduğunu ve bu İstanbul deklarasyonunun yeni bir insani yardım sistemi için referans olacağını dile getirdi.