İyilik Gemisi Somali’ye Ulaştı

30/05/2016 Paylaş:   

Kısa bir süre önce İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndan demir alan Somali İyilik Gemisi hedefine ulaştı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Kızılay ve yerel yetkililer tarafından karşılanan 11 bin tonluk insani yardım malzemesi gerekli işlemlerin ardından dağıtılmaya başlanacak.
 
Türk Kızılayı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) Somali için organize ettiği 11 bin tonluk gıda yardımını taşıyan gemi Uluslararası Mogadişu Limanı'na ulaştı. Haydarpaşa Limanı'ndan 8 Mayıs'ta ayrılan İyilik Gemisi Mogadişu Limanı'nda Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Türk Kızılayı Delegasyon Başkanı Musa Yıldız ve Somalili yetkililer tarafından karşılandı.
 
Ramazan’da sofralar bereketlenecek
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Somali İçişleri Bakanı Abdurreşid Muhammed Hidek, “Türkiye'ye halkımıza sunduğu insani yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Kötü günlerimizde Türk halkı yanımızda yer aldı. Türkiye hala insani yardımlar konusunda çok önemli bir rol oynuyor” dedi. Yardımların ülkenin tüm bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını Somali hükümetinin temin edeceğini ifade eden Hidek, yardımların, Ramazan ayıyla eş zamanlı ulaşmasının önemli olduğunu ve bu ayda halkın yaşadığı zorlukları hafifleteceğini kaydetti.
 
Büyükelçi Bekar ise, gelen yardımların içinde besin maddeleri, sağlık ve inşaat sektörü için araç-gereç bulunduğunu belirterek, bunların Türk hükümetinin Somali halkına sunmayı istediği yardımların bir bölümü olduğunu söyledi. Bekar, “Türk hükümeti ve halkı, bu ülkede tekrar yaşanan insani krizden kurtulunması için Somali toplumunun yanında olmayı sürdürüyor” diye konuştu.
 
Somali hükümeti kısa bir süre önce uluslararası topluma ülkede yaşanan kuraklık ve seller nedeniyle yardım çağrısında bulunmuştu. Somali'nin özellikle kuzey bölgelerinde geçen yılın son aylarından beri aşırı kuraklık yaşanıyor. Bunun yanı sıra güney belgelerde ise seller nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.