Gazzeli Mağdurlara 540.000 Dolarlık Yardım

30/05/2016 Paylaş:   

İsrail’in bombalı saldırılarından en çok etkilenen ve evlerin neredeyse tamamı kullanılamaz hale gelen Şucaiyye bölgesinde mağdur vatandaşlara Türk Kızılayı tarafından gıda ve hijyen malzemesi dağıtımına başlandı. Toplam maliyeti 540 bin dolar olan yardım faaliyeti kapsamında ilk etapta 8 bin kişiye ulaşıldı.
 
Mısır'ın başkenti Kahire'de Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen Donörler Konferansı’nda Gazze'nin yeniden imarına ve Filistin'in kalkınmasına destek amacıyla 2015-2017 yılları arasında 200 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunan Türkiye sözünü tuttu. Bu kapsamda 540 bin dolarlık proje için Türk Kızılayı’na AFAD tarafından fon aktarımı sağlandı. Bölgedeki insani yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Kızılay, proje kapsamında, yerelden temin ettiği gıda ve hijyen malzemelerini bin 560 aileye ulaştırdı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Kızılayı Gazze Delegasyonu Başkanı Yiğit Olcay Gazze'nin Şucaiyye Mahallesi'nde ikamet eden, İsrail'in saldırılarında zarar görmüş bin 560 Filistinli aileye (yaklaşık 8 bin kişi) insani yardım malzemesi dağıtıldığını ifade ederek, “Bu yardımlarla Gazze'ye yönelik saldırılarda zarar görmüş ailelerin kısmi de olsa yaşadıkları sıkıntıları hafifletmeyi hedefliyoruz” dedi.
 
Olcay, bu dağıtımla yardım projesinin ilk etabının tamamlandığını, ikincisi Ramazan ayında olmak üzere Gazze'de 4 kez daha insani yardım dağıtımı yapılacağını sözlerine ekledi.
 
Gazze'ye ilk yardım istasyonu
 
Kızılay’ın Gazze’deki bir diğer çalışması ise ilk yardım istasyonu açmak oldu. Gazze'nin İsrail sınırındaki El-Karara kasabasında, Türk Kızılayı'nın finansmanı ve Karara Belediyesi ile Filistin Kızılayı'nın işbirliğiyle ilk yardım istasyonu açıldı.
 
Türk ve Filistin Kızılayı’ndan temsilciler ile emniyet yetkililerinin katıldığı açılış töreninde konuşan Karara Belediye Başkanı Abdurrahim el-Ibadile, 10 bin 200 dolara mal olan ilk yardım istasyonunu finanse ettiği için Türk Kızılayı'na teşekkür etti. Ibadile, İsrail sınırında bulunan ve sürekli saldırılara maruz kalan kasabada ilk yardım istasyonunun kurulması yönündeki taleplerine ilk Türk Kızılayı'nın karşılık verdiğini söyledi.
 
Filistin Kızılayı İlk Yardım Servisi Müdürü Beşşar Murad ise, önceden ambulansların en yakın beldeye ulaşmasının bile çok vakit aldığını ancak yeni inşa edilen istasyonla bu sorunun çözüldüğünü ve hastalara vakit kaybedilmeden müdahale edilebileceğini belirtti.
 
Han Yunus'un kuzeydoğusunda yer alan 25 bin nüfuslu Karara kasabası, 2014'te İsrail'in düzenlediği saldırılarda şiddetli bombardımana uğramış, İsrail tankları belde sınırları içerisine kadar girmişti.