Kızılay Afrika’ya Yardımlarını Artırıyor

06/06/2016 Paylaş:   

Somali’de gerçekleştirdiği başarılı insani yardım operasyonunu Güney Afrika’daki diğer ülkelere de taşıma kararı alan Türk Kızılayı, özellikle eğitim alanında açılımda bulunmaya hazırlanıyor. Bu konudaki ilk tesis Somali’de yakın zamanda faaliyete geçecek.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan insani ve diplomatik temaslarda bulunmak için Uganda, Kenya ve Somali ziyaretlerinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde çok sayıda bakan, iş adamı, gazeteci de yer aldı. Kızılay adına Genel Başkan Dr. Kerem Kınık da heyette yer aldı. Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ise İstanbul Büyükşehir Belediyesini temsilen heyette yer alan isimdi.
 
Gezinin ilk durağı Uganda oldu. Sonrasında Kenya’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, son olarak Somali’nin başkenti Mogadişu’yu ziyaret etti. Burada, Türkiye’nin dünya genelindeki en büyük büyükelçilik külliyesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine Genel Başkan Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Turunç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun yanı sıra ülkede görev yapan Kızılay çalışanları da katıldı.
 
Kızılay’ın gıda yardımları
 
Tüm gezi duraklarında gerçekleştirdiği toplantılarda ve oturumlarda Kızılay’ın insani yardım çalışmalarından gururla bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’de yaptığı konuşmada, Kızılay’ın gıda yardımlarına dikkat çekti.
 
Bölgedeki kimi ülkelerde kuraklık, kimilerinde ise selden kaynaklı açlık yaşandığına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda Kızılay tarafından Somali’ye 11 bin ton şeker ve un gönderildiğini, insani yardım malzemelerinin gemiden boşaltma işleminin devam ettiğini söyledi. Etiyopya ile Puntland ve Somaliland'da kuraklık ve kıtlıkla mücadele eden insanlar bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Bu çerçevede Türk Kızılay'ı aracılığıyla ayrı bir gemiyle bu bölgelere gıda malzemesini, Ramazan ayı içerisinde göndermiş olacağız.”
 
Sağlık eğitimine yatırım
 
Afrika ülkelerine uzun yıllardır ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulunan Türk Kızılayı, bölgedeki bazı ülkelerde Sağlık Meslek Yüksekokulları inşa etmek için de kolları sıvadı. İlk tesis Somali’nin başkenti Mogadişu’da tamamlandı. Ülkenin kaderini değiştirecek tesislerden biri olacak olan eğitim yuvası her yıl 360 öğrenciyi halk sağlığı konusunda eğitecek. Okul, çevre düzenlemesinin tamamlanmasının ardından 2016-2016 eğitim öğretim sezonunda hizmet vermeye başlayacak.
 
Benzer bir tesis Uganda’da hayata geçirilecek. Bunun müjdesini de Uganda temasları kapsamında veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay’ın bu alandaki stratejik vizyon hedefinin isabetli olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu.
 
Başkent Mogadişu’da yapımı tamamlanan Kızılay Sağlık Meslek Yüksekokulu’nu inceleyen ve tespitlerini sıralayan Genel Başkan Kınık, tesisin Somalililer için hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi.
 
Bölgedeki çalışmalar değerlendirildi
 
Kızılay Meslek Yüksekokulu’nda gelinen aşama ve Kızılay’ın bölgedeki diğer çalışmalarını yerinde incelemek için Mogadişu’da bulunan Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ise başkente çeşitli temaslarda bulundu.
 
Somali hükümet yetkilileriyle görüşen, Türkiye’den STK temsilcileriyle bir araya gelen, Türkiye’nin bölgedeki kalkınma yardımları olan tesisleri gezen Güllüoğlu, Somali’yi yeniden vuran kuraklıktan olumsuz etkilenen insanlara ulaştırılmak için Kızılay tarafından gönderilen gıda yüklü gemiyi Mogadişu limanında ziyaret etti. Kızılay’ın her gün 8 bin kişi için sıcak yemek ve ekmek ürettiği tesiste de incelerde bulunan Güllüoğlu, yemek dağıtımının yapıldığı sosyal tesisleri de ziyaret ederek, yemek dağıtım çalışmasına eşlik etti.