Devletin Zirvesinden 148. Yıl Kutlaması

13/06/2016 Paylaş:   

11 Haziran tarihinde 148. yılını kutlayan Türk Kızılayı’na devletin zirvesinden bir kez daha destek geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu kutlama mesajlarıyla Kızılay’ın tarihten gelen önemine dikkat çekti.
 
148. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’a bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kızılayı'nın milletin yardımseverliği, iyiliği, merhameti ve şefkat duygularının tezahürü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
“Türk Kızılayı, insan hayatı ve sağlığını korumak, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, gönüllülük, birlik ve evrensellik ilkelerinden ödün vermeden bir asrı aşkın süredir, dünyanın her yerinde yardıma muhtaç ve korumasız durumda olanların yanında olmuş, uluslararası görevlerde sergilediği hizmet anlayışıyla ayrıcalıklı ve saygın bir konuma ulaşmıştır.
 
Ayrım gözetmeksizin mazlumlara ve mağdurlara tüm zorlu koşullara rağmen şefkat elini uzatan, yaralarını saran ve onlara umut olan Türk Kızılayı, özverili ve etkili bir şekilde yürüttüğü sınır tanımayan faaliyetleriyle ülkemizin yüz akı olmuştur.
 
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığım Türk Kızılayı’nın kuruluş yıl dönümünü kutluyor, tüm gönüllülerini en kalbi duygularımla selamlıyor, aziz milletimizi bir kez daha bu güzide kuruluşumuzu desteklemeye çağırıyorum.”
 
Başbakan Binali Yıldırım’ın Mesajı
 
Başbakan Binali Yıldırım yayımladığı mesajında, “Kızılay’ın kendini geliştirme, insanlara en iyi ve kaliteli hizmeti sunma anlayışıyla çalışmalarını devam ettireceğine, vatandaşlarımızın da kan bağışı ve diğer yardımlarıyla Kızılayı desteklemeye devam edeceklerine inancım tamdır” ifadesini kullandı.
 
Yıldırım, Kızılay’ın kurulduğu günden itibaren kimliğine bakmaksızın insanların yardımına koştuğunu belirtti. Kızılay’ın çalışmalarıyla sadece Türkiye'de değil, dünyada başarılı çalışmalara imza attığını ifade eden Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Kan tedariki başta olmak üzere insanlara önemli hizmetlerde bulunan, afetzedelerin acısını ve sıkıntısını gidermek için yoğun gayretler gösteren, dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine cömertçe yardım eli uzatan Kızılay, başarıyla yürüttüğü insani yardım operasyonlarıyla da tüm dünyanın takdirini kazanmaktadır.”
 
AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu ise 148 yıldır sürdürdüğü hizmet ve şefkat merkezli anlayışı ile zor anların en büyük destekçisi olan Türk Kızılayı’nın, bugün insani yardım noktasında dünyadaki emsalleri arasında örnek bir yere sahip olduğunu vurguladı.