Geleceğin Kan Bağışçıları Hazır

15/06/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi”nde sona gelindi. Proje kapsamında 81 ilde, 500 pilot okulda, 200 binden fazla öğrenciye kan bağışı konusunda eğitim verildi.
 
Projenin kapanış töreni, basın mensuplarının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Türk Kızılayı’nın kan hizmetlerinden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Meriç Yılmaz, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ile Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ve sürekli kan bağışına olan katkısı ele alındı. Projeye destek veren ve dereceye giren okulların yöneticilerine plaket verildi.
 
Törende yaptığı konuşmada projenin düzenli kan bağışına yaptığı katkının öneminden bahseden Fatma Meriç Yılmaz, “Kızılay’ın 750 binden fazla düzenli kan bağışçısı var. Proje sayesinde eğitim verdiğimiz gençlerimizle birlikte bu sayıyı 1 milyona çıkaracağımızı düşünüyorum. İki seneyi aşkın bir süredir, yoğun bir emekle hayata geçirilen proje için tüm taraflara ve destekçilere teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Herkesin Gurur Duyduğu Projeler”
 
Türk Kızılayı tarafından yürütülen Güvenli Kan Temini ve Türkök projelerine dikkat çeken Yılmaz, her iki projeden de gurur duyulduğunu ifade etti. “2005 yılı öncesi, yılda 300 bin ünite kan toplanırken, sonrasında hayata geçirilen Güvenli Kan Temini Projesiyle bugün 1 milyon 938 bin ünite kan toplar hale geldik. Gerçekten güçlü bir alt yapıya sahibiz. Türk Kızılayı olarak bugün 3 binin üzerinde çalışanla, günlük 250-300 noktada kan bağışı alıyoruz” diyen Yılmaz, ikinci proje olan Türkök’e ilişkin ise şunları söyledi:
 
“Bugün 155 bin Türkök gönüllü vericisine ulaştık. Ulusal Kemik İliği Bankamız kuruldu, eşleştirmelere başlandı. 603 eşleşme gerçekleştirildi. 83 nakil sağlandı. Gerçekten iyi yürüyen, gurur duyduğumuz bir proje. Lösemi hastası olan kişi sadece yakınından veya yurt dışından kemik iliği aramak zorunda kalmıyor. Kendi ulusal kemik iliği bankamızdan bu verilere ulaşma şansımız var. Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi, ilerleyen aşamada, Türkök için de yeni donörler sağlayacağından hayati öneme sahip.”
 
“Kan Bağışı Algısı Oluşturulmalı”
 
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş ise, “En önemli ilaç kan, çünkü muadili yok ve bir tek kaynağı var, insan. Başka türlü imal edemiyoruz, yapay kan yok ve birçok hastalıkta tek ilacımız da kan. Bu bakımdan kanın temini noktasında hepimize önemli görevler düşüyor” diyerek, toplumda güvenilir, karşılıksız, gönüllülük esaslı kan bağışı algısını oluşturmak gerektiğini belirtti.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt da projenin kan bağışı konusunda sağlıklı ve bilinçli nesillerin yetişmesi açısından önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin sağlık alanında da kendi kendine yetebilmesinin yolunun, güvenilir kan temininin sağlanabilmesinden geçtiğine dikkati çeken Kurt, 81 ilde 500 pilot okulda, bu doğrultuda ilkokuldan başlayıp, lise son sınıfa kadar 200 binin üzerinde öğrenciye kan bağışının, özellikle de güvenli ve düzenli kan bağışının önemini anlattıklarını belirtti. Kurt, "Uzun vadede bu durum, kan bağışı konusundaki eğitimin kalitesini etkileyerek, nüfusun düzenli kan bağışçısı olmaya yönelik ilgisini artıracaktır. Projenin hedef grubunda olan öğrencilerimiz henüz kan bağışçısı olabilecek yaş aralığında değiller ancak toplumun sağlığının iyileştirilmesine yönelik bu gibi projelere ekilen tohumlar, yıllar sonra meyvelerini vermeye başlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.