Dr. Kınık: Mülteci Sorununa Federasyon Daha Fazla Müdahale Etmeli

16/06/2016 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Fedekasyonu’nun Yönetim Kurulu toplantısında, uluslararası insani yardım örgütlerinin Suriye’de yaşanan göç sorunu karşısında yetersiz kaldığını söyledi. Dr. Kerem Kınık, mülteci sorununa Federasyon’un daha fazla müdahale etmesi gerektiğini savundu.
 
Göçün sebep değil, yaşanan çatışmalar, politik durumlar ve ekonomik sorunlar sebebiyle ortaya çıkan bir sonuç olduğunu vurgulayan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Farklı yönleri olan bu sorunla başa çıkmada, Birleşmiş Milletler’in sistemi göçmenlere bütünsel hizmet sağlayamayarak çökmüştür. Göçmen, mülteci, sığınmacı ve koruma altında gibi oldukça fazla tanımlama yapılıyor. Bu da belirsizlikler yaratıyor. Buna karşın göçmenler bizden daha fazla koruma sağlamaya yönelik olarak güçlü tek bir ses olmamızı bekliyor.” dedi.
 
“Federasyon aracı olmalı”
 
Mevcut durumda ortaya çıkan koşulların göç sorununun küçük bir parçası olduğunu, buzdağının büyük parçasının yakın zamanda ortaya çıkacağını dile getirerek Federasyon’dan göçe ilişkin güçlü bir politika oluşturmasını talep eden Kınık, “Türk Kızılayı olarak 200.000 mülteciyi 3 gün içerisinde sınırımızdan içeri aldık. Barınma, sağlık, koruma gibi hizmetleri verdik. Ülke içerisinde yeterli müdahaleyi gerçekleştirirken sınırı aşan böyle bir sorunda Suriye Kızılayı ile yeterince işbirliği tesis edemedik. Diğer göç hareketlerinde de durum tatmin edici değil. Somali Kızılayı ile Kenya Kızılhaçı arasında Orta Afrika Kızılhaçı ile Çad arasında aynı şekilde arzu edilen işbirliği seviyesi yakalanamadı. Bu tür durumlarda işbirliğinin tesisi için Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonunun aracı rolü oynamak üzere bir mekanizmalar kurması gerekiyor.” ifadesinde bulundu.
 
“Göçün yaşandığı ülkede müdahale yapılmalı”
 
Göçün etkilerini ortadan kaldırmak için göçün yaşandığı ülkede müdahale çarelerinin aranması gerektiğini ve yardımın menşei ülkesine odaklanmasının daha anlamlı olacağının altını çizen Kınık, “İnsani eylem coğrafyadan bağımsız ele alınmalı. Sınır ötesi faaliyetler Hareket gündeminin bir parçası olmalı. Birleşmiş Milletler de göç sorununa beklenen seviyede müdahale edemiyor. Bu sebeple Federasyon, Birleşmiş Milletlerden daha kapsamlı bir şekilde göçe müdahale etmeli. Bu kapsamda, Hareketten savunuculuk bekleniyor. BM Kuruluşları insani hedefler doğrultusunda Hareketin bileşenlerini yerel ve bölgesel düzeyde daha fazla desteklemesi gerekiyor.” diye konuştu.
 
2017’de Türkiye evsahipliği yapacak

Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu’nun Yönetim Kurulu üyeliğini iki dönemdir yürütüyor. Federasyon’un 2017’deki Genel Kurulu ise Türkiye’de yapılacak. İstanbul’da 2017 Kasım’ında yapılması planlanan Genel Kurul’a, Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler’in insani yardım teşkilatları da katılacak. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın Cenevre ziyaretinde, 2017’de yapılacak olan Genel Kurul hazırlıkları da değerlendirildi. Başkan Kerem Kınık ayrıca ziyaretinde ikili temaslarda da bulunarak, uluslararası insani yardım mekanizmasının daha etkin işlemesine yönelik görüşlerini muhataplarıyla paylaştı.