Gazze’de Yetimlerin Yüzü Kızılay İle Gülüyor

23/06/2016 Paylaş:   

Kızılay, Gazze’de Emel Yetimhanesinde kalan çocuklar için iftar verdi. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Gazze’nin yetimlerini desteklemeyi sürdüreceğiz. Bayramlıkları da bu sene Kızılay’dan olacak” diye konuştu. Kızılay’ın ihtiyaçlarını karşıladığı Gazze’deki Emel Yetimhanesi’nin ek binası da törenle hizmete açıldı.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki Kızılay Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Kopuz, Yönetim Kurulu üyeleri Cengiz Yurdabekçi ve Sabahattin Tezdiğ ile birlikte Filistin’i ziyaret etti. Ziyaretin ilk gününde Türkiye’nin Kudüs Büyükelçiliği’ni ziyaret eden Kızılay heyeti, Filistin’e yönelik önümüzdeki dönem projelerini Büyükelçi Mustafa Sarnıç ile paylaştı. Ziyaretin ikinci gününde ise Kızılay heyeti Gazze’ye geçti.

Gazze’de yürütülen insani yardım çalışmaları hakkında Kızılay Delegasyon Başkanlığında brifing alan Kızılay yöneticileri, başta Filistin Kızılayı olmak üzere bölgede insani yardım çalışmaları yürüten kurum ve kuruluşlarla da görüş alışverişinde bulundu.

Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki heyet, daha sonra ise 120 yetimin kaldığı Emel Yetimhanesi’nde bir iftar verdi. Emel Yetimhanesine ilişkin çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Dr. Kınık, “Yetimhaneyi desteklemeye devam edeceğiz. Yetim çocukların bayramlıklarını da Kızılay olarak biz temin edeceğiz” diye konuştu. Emel Yetimhanesinin kapasitesinin genişletilmesi için yapılan çalışmalarda da sona gelindi. Yetimhaneye Kızılay tarafından 2 kat daha eklendi. Yeni bölümlerin açılışını da Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve beraberindeki Kızılay yöneticileri yaptı. Dr. Kınık yetimhane özel defterine "Siz bizim kardeşimizsiniz, işbirliğimiz ve dostluğumuz devam edecektir" diye yazdı. 2 milyon kişinin yaşadığı Gazze’de İsrail saldırıları ve doğal ölümler nedeniyle 20 bin yetimin olduğu tahmin ediliyor.

17 bin aileye gıda yardımı

Gazze’de Kızılay’ın gıda yardımı dağıtımlarına da katılan Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki Kızılay yöneticileri, Filistin halkına yönelik desteklerin süreceğini belirttiler. Dr. Kınık, "Biz burada Kızılay olarak Gazze’de ramazan ayında yaklaşık 17 bin aileye gıda yardımı dağıtma sürecini Filistin Kızılayıyla yürütmekteyiz. Bu sene bu gıda programı dışında özellikle Şucaiyye bölgesinde 500 aileye vereceğimiz kira yardımı, Filistin Kızılayının Kudüs hastanesinin rehabilitasyon süreci, yine Filistin Kızılayının afetlerde kullanacağı büyük bir afet deposunun inşa edilmesi, El-Emel Yetimhanesinin kapasitesinin artırılması ve insani yardım sağlama noktasında Türk Kızılayının destekleri olacak." diye konuştu.

Kınık, Kızılayın bu yılki Filistin bütçesinin 12 milyon dolar olduğunu ve Gazze’nin genelinde ramazan süresince ve ramazandan sonra bu desteklerin devam edeceğini kaydetti.