UNİBUTİK'ler Üniversitelileri Giydirecek

23/06/2016 Paylaş:   

Kızılay tarafından 15 üniversitede hayata geçirilen Unibutik’lerin lansmanı İstanbul’da yapıldı. Hayırsever işadamlarının bağışlarıyla açılan Unibutik’lerden üniversite öğrencileri hiçbir ücret ödemeden yararlanabiliyor.

Kızılay’ın ülke genelinde yapılan bağışlarla üniversitelerde açmaya başladığı, ihtiyaç sahibi öğrencilere giysi ve ayakkabı hediye edilen UNİBUTİK'lerin tanıtımı yapıldı. UNİBUTİK’lerin tanıtımı için Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü'nde, Engelsiz Yaşam Vakfı, PTT ve YTÜ'nün katkılarıyla iftar yemeği düzenlendi. Davetliler, PTT’nin kurduğu ve içerisinde Osmanlı’dan cumhuriyet dönemine pulların sergilendiği çadırın içerisinden geçerek, iftar alanına ulaştı. İBB Engelliler Müdürlüğü'ne bağlı grubun ilahi konseriyle başlayan etkinliğin sunuculuğunu, oyuncu Vatan Şaşmaz yaptı. İftar yemeğine Kızılay Genel Sekreteri Avukat Ayşegül Genç, Kızılay Denetim Kurulu Başkan vekili ve İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, Kızılay Merter Şube Başkanı Erhan Tan’ın yanı sıra iş, sanat, spor ve eğitim dünyasından birçok tanınmış isim katıldı.

Unibutik tanıtım toplantısı ile aynı alanda Kosove Prizren Down Sendromlular binasının dış ve içi yapımı için yardım da toplandı. Benzer bir etkinlik 20 Temmuz’da Kosova’da da gerçekleştirilecek ve toplanan bağışlarla Prizren’deki binanın ihtiyaçları karşılanacak. 

Unibutik sayısı artacak

Kızılay Merter Şube Başkanı Erhan Tan UNİBUTİK’lerin üniversite butikleri olduğunu, bunların üniversitede ihtiyaç sahibi olan gençlere yardım maksadıyla kurulduğunu söyledi. Bugün sayıları 15'i bulan ve gelecek yıl altı üniversitede daha faaliyete geçecek olan UNİBUTİK’lerin soyunma kabinlerinden müzik sistemine kadar AVM’lerdeki normal mağazalarla aynı konseptte olduğunu ifade eden Tan, şunları kaydetti: "Bu mağazalara gençlerimiz geliyor, bir sezonun başında, kışın okul açıldığı zaman, bir de yazın tatile giderlerken, iki defa baştan aşağı giydiriyoruz. Hiçbir ücret ödemiyorlar. Burada gönüllü arkadaşlarımız da birer satış temsilcisi gibi öğrencilerimize yardımcı oluyor. Tam bir butik. Çıkışta da hiçbir şey yapmadan, hiçbir şey ödemeden alışveriş poşetlerini alıp gidiyorlar."

Etkinlik, iftarın ardından Down Sendromlu Çocuklar Ritim grubunun gösterisi ve ünlü sanatçıların seslendirdiği şarkılarla sona erdi.