TÜRKÖK Dünyaya Umut Oldu

24/06/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı ile Sağlık Bakanlığı ortaklığında yürütülen ve Türkiye’nin uygun ilik arayışında yurt dışına bağımlılığını ortadan kaldıran Türkök projesi, iki yılda sınırları aştı dünyaya model oldu.
 
Başta lösemi gibi kanser türlerinin yanı sıra çeşitli hastalıklara şifa kapısını aralamak için 2014 yılında hayata geçirilen Türkök projesi 150 bin kayıtlı vericisiyle sınırları aştı, Dünyaya umut oldu. Başta Amerika, Belçika Avusturya ve Hindistan olmak üzere çeşitli ülkeler sıraya girerek Türkiye’den tarama talep etti. 10 ülkeden 8’inde uygun eşleşme bile tespit edildi.
 
Hedef 500 Bin Gönüllü
 
Türkiye’nin birçok yerindeki Kızılay Kan Bağış Merkezlerinde kök hücre bağışı için kayıt alınıyor ve bağışçı ile hasta arasındaki ortaklığın ilk ardımı burada atılıyor. Proje başlangıcından bu yana 150 bin gönüllü kök hücre bağışçısına ulaşılan Türkök’ün hedefi ise 500 gönüllüye ulaşmak. Mevcut gönüllü kök hücre bağışçılarından 82 başarılı nakil gerçekleşti. Ayrıca yakın zamanda nâkili gerçekleşecek 22 eşleşmenin yanı sıra 64 tanesi ise rezerve olarak bekliyor. 18 -50 yaş grubu ve 55 kilo ağırlığında her sağlıklı birey kök hücre bağışçısı da olabiliyor.
 
“Lütfen Bağışta Bulunun”
 
Yoğun kemoterapiler dayanılmaz ağrılar ve hastane ile ev arasında mekik dokunan yollar. 7 yaşındaki Zeynep Sude Erden ve 32 yaşındaki Fatma Çelik, TÜRKÖK sayesinde başarılı geçen nakille yaşadıkları kabus dolu günleri geride bırakarak hayata yeniden “merhaba” diyen isimler oldu.
 
Batman’da 2011 yılında diş protezlerinin şişmesi sonucu gittiği hastanede yapılan tetkiklerde lösemi teşhisi konulan 32 yaşındaki Fatma Çelik, hastalığının ilk evresinde aldığı kemoterapilerle iyileşti. Ancak kabus onu 6 aylık hamile iken tekrar yakaladı. Yaşadığı zorlu tedavi sürecinin ardından Türkök’e başvuru yaptıklarını ve uygun iliğin Ankara’da çıkması sonucu nakil olan Çelik, hamileliğinin 8’inci ayında sezaryenle bebeğini dünyaya getirdi ve sağlığına geri kavuştu. Çelik mutluluğunu, “Zorluk çektim acı da çektim ama başarılı da geçti. Çok mutluyum. Lütfen duyarlı olun ve gidin kan verin. Yurt dışına bizi götürmeyin, Türkiye’de nakil olalım” sözleri ile tanımladı.
 
3,5 yaşındayken soğuk algınlığı şikayetiyle gittikleri hastanede yapılan tetkiklerle lösemi teşhisi konulan Zeynep Sude Erden’de Türkök ile hayata yeniden tutundu. 2015 yılının Eylül ayında Antalya’da çıkan uygun ilik başarılı operasyonla küçük kıza nakledildi. Ailece yaşadıkları zorlu ve üzücü dönemi geride bıraktıklarını anlatan anne Leyla Erden; “O kadar güzel bir duygu ki insan mutlu oluyor sonuçta çocuğu iyileşecek yani. Zeynep de iyileşeceğini anladığı için o da sevindi. Çok şükür şu anda kontrollerimiz hala devam ediyor ama bir sıkıntı yok. Çok zor dönemler geçirdik yaşadık sürekli kan takviyesi yapılmak zorundaydı. Çok şükür iyileşti kurtuldu” diye konuştu. Zeynep Sude de, “İyileştim çok mutluyum artık okula başlayacağım ayrıca kardeşlerimi de buradan öpüyorum.” dedi.