Kızılay ile UNICEF Arasında Dev İşbirliği

25/06/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Türkiye genelinde meydana gelebilecek afetlerde ortaklaşa hayata geçirilecek çalışmalar için Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile genişletilmiş bir işbirliği protokolü imzaladı.
 
İhtiyaç sahiplerine daha fazla el uzatabilmek adına imzalanan işbirliği protokolünün törenine Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle katıldı.
 
Protokol, UNICEF fonlarını Türkiye genelinde meydana gelebilecek afetlerde UNICEF’in çalışma alanına giren beslenme, çocuk koruma programı, psikososyal destek ve ulusal afet yapılanması alanlarını kapsıyor. Ayrıca UNICEF, Kızılay’ın Türkiye'deki Suriyelilere yönelik çalışmalarını da arttırarak desteklemeye devam edecek.
 
“İşbirliği alanlarımız büyümeye devam edecek”
 
Bu işbirliği anlaşmasını imzalamaktan mutluluk duyduğunu söyleyen UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle, “Bu aslında uzunca bir süredir gerçekleştirdiğimiz işbirliğini bir mutabakatla zenginleştirilmesi oldu. Türk Kızılayı’yla birlikte yaptığımız çalışmalar oldukça uzun bir zamana yayılmakta, özellikle Suriyeli kadın ve çocukların ihtiyaçları üzerine odaklansa da pek çok alanda bu işbirliğinin daha farklı noktalara gideceğinden karşılıklı olarak eminiz. Yaptığımız çalışmalar arasında psikososyal destek, beslenme, çocukların korunması alanları olsa da bu işbirliği alanlarının genişleyerek devam edeceğine inancım büyük.” dedi.
 
“Türk Kızılayı ve Türkiye dünyada büyüyen bir insani yardım aktörü”
 
Özellikle Suriye konusunda iyi bir işbirliği çalışması yürütüldüğünü belirten Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Güllüoğlu “Gerek kamplarda gerekse kamp dışında Suriyeli çocuklara ve ailelere yönelik desteklerimiz söz konusu. Bugün imzaladığımız işbirliği anlaşması da sadece Suriyeliler için değil Türkiye’deki diğer krizlere yönelik de UNICEF’in ilgi alalına giren konularda beraber çalışma yolunda atım atmış bulunmaktayız. Ama tabi esas Türk Kızılayı ve Türkiye dünyada büyüyen bir insani yardım aktörü. Umarım UNICEF ve başka insani yardım kuruluşlarıyla dünyada daha güzel projelere imza atarız.” ifadesinde bulundu.