Etiyopyalı ve Çadlı İhtiyaç Sahiplerinin de Yanında Kızılay Var

27/06/2016 Paylaş:   

Ramazan döneminde yurt dışında yardım atağı başlatan ve Türk halkının yardımlarını uzak coğrafyalardaki ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştıran Türk Kızılayı, Etiyopya’nın en fazla yoksulunu barındıran Harar bölgesinde ve Çad’da da Ramazan gıda yardımı yaptı. Yardımlarda dul kadınlar ve yetim çocuklar gözetildi.
 
“Ramazan’da Bu Hilalin Altında Buluşalım” diyerek iftar ve sahur sofralarını, paylaşmanın bereketiyle renklendiren Türk Kızılayı, uzak coğrafyalara da Türk halkının yardımlarını ulaştırdı. Özellikle dul ve yetimlerin çok sayıda olduğu Etiyopya’nın Harar bölgesini seçen Kızılay, yerelden temin ettiği toplam 20 bin kilogram gıda malzemesini 1.000 ayrı adreste dağıttı. Çad’da ise 1000 gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Kızılay ekibi tarafından Etiyopya’da farklı noktalarda organize edilen yardım çalışmalarına Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ve Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım da eşlik etti. Türkiye Cumhuriyeti Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve Türk İşadamı Serkan Mehmet Durdu da Kızılay heyetini yalnız bırakmadı. Çad’daki yardım dağıtımlarına ise Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can ve Ahmet İşgüzar eşlik etti.
 
Dezavantajlı gruplara öncelik verildi
 
Yaklaşık 200 bin nüfusu olan Etiyopya’nın Harar bölgesinde dul kadınlar ve yetim çocuklar için gıda yardım çalışması planlayan Kızılay, yerel yöneticilerle işbirliği içinde farklı 1.000 adrese ulaştı. İçerisinde şeker, un, pirinç, yemeklik sıvı yağ ve hurma bulunan 20’şer kilogramlık yardım paketleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Kızılay heyetini şehir girişinde karşılayan Hararlı üst düzey yöneticiler de dağıtım çalışmalarında Kızılay’a destek verdi.
 
Yetim çocuklara sahip çıkan sosyal tesisleri de unutmayan Kızılay, her gün çocuklar için sıcak yemek çıkaran bu tesislerin de Ramazan ve sonrası için gıda ihtiyaçlarını karşıladı.
 
Harar’a daha önceki yıllarda da Kızılay’ın yardımda bulunduğunu, özellikle vekalet sahipleri adına kurban kesimi yapılarak çok sayıda ihtiyaç sahibine dağıtıldığını belirten Ercan Tan, o nedenle Harar halkının Türk Kızılayı’nı ve Türkiye’yi yakından tanıdığını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda açlıkla ve yoksullukla daha fazla yüz yüze gelen Afrika halkına ciddi anlamda yardımda bulunduğunu da vurgulayan Tan, bu yardımlar sayesinde yaraların bir nebze olsun kapandığını, acıların hafiflediğini sözlerine ekledi.
 
En çok çocuklar sevindi
 
Harar’ın çeşitli bölgelerinde bulunan ve her biri farklı sayıda yetim çocuğa ev sahipliği yapan sosyal tesislere de Türk halkının gıda yardımları ulaştırıldı. Bu yardımların her geçen gün arttığına dikkat çeken İlhami Yıldırım ise, Türkiye’den birçok sivil toplum kuruluşunun şu an birçok coğrafyada mazlumların imdadına koştuğunu, Kızılay’ın bunlar arasında önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Bu yıl Ramazanda yurt içi kadar yurt dışında da yardım atağı başlatıldığını sözlerine ekleyen Yıldırım, yakın ve uzak coğrafyalara uzatılan yardım elinin hayati önemde olduğuna dikkat çekerek, yardımseverlere, ihtiyaç sahipleri adına teşekkür etti.
 
Türk Kızılayı’nın en önemli işbirlikçilerinden olan ve dönem dönem insani yardım çalışmalarında Kızılay’a gerek maddi, gerekse gönüllü desteği veren Türk Hava Yolları da Harar’da yetimleri sevindiren dünya markası oldu. Kızılay ile ortak bir çalışma yürüten THY, çocuklara bayramlık kıyafet ve oyuncak dağıttı. Türkiye’den getirilen bayramlık kıyafetleri alan çocuklar büyük mutluluk yaşadı. Kızılay yöneticileri de çocukların bu gününde onların yanındaydı. THY aynı zamanda, Harar halkını, iki gün iftar sofralarında buluşturdu.
 
Uzun bir dönem Osmanlı hakimiyetinde kalan, bu nedenle çok sayıda Osmanlı eserine ev sahipliği yapan Harar’da tarihi ziyaretler gerçekleştiren Kızılay heyeti, fetih döneminde Anadolu’dan Harar’a giden ve geri dönme imkanı olmayan ailelerin torunlarıyla bir araya gelerek, ihtiyaç sahibi olanlarına gıda yardımı da yaptı.
 
“İhtiyacı olanın her zaman yanındayız”
 
Hiçbir ayrım gözetmeksizin insanların yüzlerini güldüren Türk Kızılayı, Çad’daki ihtiyaç sahiplerini de sevindirmeyi ihmal etmedi. Dağıtım faaliyetleri için bölgeye görevlendirilen Kızılay ekibine Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can ve Ahmet İşgüzar bizzat eşlik etti. Çad başkenti N'Djamena de Kızılhaç Başkanı Yahya Muhammed’i ziyaret eden Kızılay ekip yapılan yardımlara ilişkin bilgi alışverişinde bulundu. Dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyacı olanın her zaman yanında olacaklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Can, daha çok yardım ulaştırmak adına hayırseverlerin desteğini istedi.