Kızılay’ın Ankara’daki Aşevi Yeni Yüzüyle Hizmete Hazır

28/06/2016 Paylaş:   

1919 yılından bu yana hizmet veren Ankara’daki aşevini yenileyen Kızılay, ihtiyaç sahiplerine yenilenen yüzüyle hizmet vermeye devam edecek. Türk Kızılayı Ankara Şubesi Aşevi’nin açılışını Genel Başkan Dr. Kerem Kınık ve yönetim kurulu üyeleri gerçekleştirdi.
 
Kuruluşundan bu yana, savaşlarda, savaşları izleyen göçler sırasında ve doğal afetlerde aşevi kurarak ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtımı yapan Türk Kızılayı, bir yandan da hizmet kalitesini arttırıyor. Bu kapsamda yenilenen Türk Kızılayı Ankara Şubesi’nin Ulucanlar semtindeki aşevinin de modernizasyonu tamamlandı. Ev sahipliğini Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu’nun yaptığı aşevinin açılışına ise Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Kopuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Ahmet İşgüzar, Sabahattin Tezdiğ, Cengiz Yurdabekçi, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Kadir Bulut, Alper Küçük ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“Ülke genelinde 14 aşevimiz var”   
 
Türkiye'de Ulucanlar Aşevi gibi 14 tane aşevi olduğunu belirten Genel Başkan Dr. Kınık, “Tarihi 100 yıla yaklaşan, 1919’dan beri Ankara Şubemize ait aş ocağımızın yenilenmiş halinin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu aş ocağı milletimizin çok zor zamanlarında, Kurtuluş Savaşı döneminde, sonraki mahrumiyet, kıtlık dönemlerinde, Cihan Harbi kıtlık dönemlerinde çok önemli vazifeler üslendi. Şu anda günlük 5 bin kapasiteyle ihtiyaç sahiplerimize iki öğün sıcak yemek çıkartıyor. Yemekler burada pişiriliyor. Adak kurbanlarımız burada kesiliyor. Bağışçılarımızın bağışları burada alınıyor. Buranın kapasitesi neredeyse Türkiye’deki aşevlerimizin kapasitesinin yüzde 40’ı” diye konuştu.
 
“Kızılay 350 bin kişiyi besleyecek bir kapasite tutuyor”
 
Kızılay’ın herhangi bir afet meydana geldiğinde gıda temininde birincil sorumluluğunun olduğunu söyleyen Kınık, “Bu çerçevede Türkiye’nin genelinde 9 bölgede, 25 afet depomuzda, mobil mutfaklarımızda kapasite tutuyoruz. Her an bir deprem olacakmış, bir afet olacakmış gibi Kızılay aynı anda Türkiye’de yaklaşık 350 bin kişiyi besleyecek bir kapasite tutuyor. Kızılay’ın aşevlerinde 2015 rakamlarında 3 milyon 165 bin öğün gıda vatandaşlarımıza ulaştı.” ifadelerini kullandı.
 
“Gıda malzemesi desteği de sağlıyoruz”
 
İhtiyaç sahibi vatandaşları rencide etmeden gıda yardımında bulunduklarını ifade eden Kınık, “Bu aş ocaklarımızla beraber Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik bir gıda desteği sunuyoruz. Bu hazır gıdalarımız vatandaşlarımıza sefer tasları aracılıyla evlerine ulaştırılıyor. O insanların rencide olmadan sağlıklı ve kaliteli bu gıdalarla buluşmasını temin ediyoruz. Ramazan ayında Kızılay’ın özellikle gıda alanında bir seferberliği var. Her Ramazan olduğu gibi bu ayda da 100 bin gıda paletini insanlarımıza ulaştırma yolunda bir hedef koyduk. Bu çerçevede özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde terör mağduru olan vatandaşlarımızdan başlamak üzere, Türkiye’de 700 tane şubesi olan Kızılay’ın Türkiye’nin her noktasındaki ihtiyaç sahiplerine bu anlamda gıda ulaştırılmaya devam ediliyor.” dedi.
 
Kınık’ın konuşmasının ardından aşevinin açılış kurdelesi kesildi. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, aşevi çalışanlarına plaket takdim etti. Açılış programının ardından Cenab-ı Ahmet Paşa Camii’nin avlusunda iftar programı gerçekleştirildi.